Ви зараз переглядаєте Антибіотики: що потрібно знати?

Антибіотики: що потрібно знати?

  • Категорія запису:Новини

Щороку з 12 по 18 листопада у світі проводять «Тиждень правильного використання антибіотиків». З моменту відкриття антибіотиків ці препарати стали одним із найпотужніших засобів в арсеналі сучасної медицини. Однак надто часте застосування антибіотиків у медицині та їх використання не за призначенням, сприяли появі стійкості до таких препаратів.

Антибіотики – це продукти життєдіяльності мікроорганізмів (найчастіше грибів) та їх синтетичні похідні. Вони або викликають загибель бактерій, або перешкоджають їх зростанню та розмноженню.

Для довідки:
У 1929 році англійський мікробіолог Олександр Флемінг відкрив перший антибіотик – «пеніцилін». З 40-х років антибіотики почали активно використовуватися для лікування різних інфекцій людини, що ознаменувало початок нової епохи – ери антибіотикотерапії.

«Наразі основна проблема використання антибіотиків полягає в тому, що бактерії пристосовуються набагато швидше, ніж людина вигадує нові препарати, здатні впоратися з мутантами. Хвороби, котрі викликаються такими бактеріями, протікають важче і гірше піддаються лікуванню. Швидке пристосовування до несприятливих умов довкілля – це природна біологічна властивість бактерій. Вироблення стійкості до антибіотиків – один із яскравих прикладів такого пристосування. Це своєрідний процес еволюції у світі бактерій: те, що їх не вбиває, робить сильнішим, забезпечуючи переваги порівняно з конкурентами», – розповідає лікарка-терапевтка терапевтичного відділення №1 КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Наджиба Борисівна Камалова.

Важливо пам’ятати про те, що антибіотики не діють на віруси, оскільки віруси суттєво відрізняються від бактерій за будовою та особливостями обміну речовин.

Антибіотикорезистентність призводить до зниження ефективності ліків у дост犀利士
упних варіантах лікування, а отже, і до збільшення смертності.

Нераціональне використання антибіотиків – це їх застосування без необхідності, протягом дуже короткого проміжку часу, в дуже малих дозах, а головне застосування проти захворювання, яке даний препарат не лікує.

«Тільки ефективна діагностика і лікування захворювань згідно до медичних протоколів, де визначається вид антибіотика, його дозування, тривалість курсу призначення, чутливість до збудника інфекції, побічні дії, а також використання модифікованих антибіотиків – правильний шлях до якісного лікування», – додає лікарка-терапевтка Наджиба Камалова.

ВАЖЛИВО: ПРОФІЛАКТИКА – КРАЩЕ, НІЖ ЛІКУВАННЯ!
Основні принципи профілактичних заходів:
– намагайтесь запобігати зараженню інфекційними захворюваннями шляхом своєчасної вакцинації;
– обов’язково дотримуйтесь правил особистої гігієни;
– уникайте тісного контакту з хворими.

Тримайте своє здоров’я під контролем!