Ви зараз переглядаєте Атеросклероз: що потрібно знати?

Атеросклероз: що потрібно знати?

  • Категорія запису:Новини

Атеросклероз – це хронічне захворювання артерій, яке розвивається внаслідок порушення жирового та білкового обміну. У стінці судин відкладається холестерин і формує потовщення – атеросклеротичні бляшки. Останні поступово звужують просвіт артерій та роблять їх менш еластичними. Цей процес створює перешкоду для нормального кровотоку та призводить до недостатності кровопостачання головного мозку.

«Звуження просвіту судини називається стенозом, а повна закупорка просвіту – оклюзією. Розрізняють симптомні та асимптомні стенози сонних та хребетних артерій. Симптомним стенозом вважають за наявності неврологічних ускладнень останнього – транзиторної ішемічної атаки, яка є оборотним станом або ішемічного інсульту, який може супроводжуватися стійкою інвалідизацією чи смертю. Також велику роль грає структура бляшки та її ембологенність, останнє може прискорити розвиток ішемічного інсульту», – розповідає доцент кафедри медицини катастроф, військової медицини та нейрохірургії ЗДМФУ, лікар-нейрохірург рентгенохірургічного блоку КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Олексій Юрійович Полковніков.

Згідно з рекомендаціями Європейської інсультної організації (ESO), Європейського товариства судинної хірургії (ESVS), Американської інсультної організації (ASA) – показаннями до хірургічного лікування симптомного стенозу є звуження просвіту сонної артерії на 50%, а у разі асимптомного стенозу 60%.

«Скринінговим методом обстеження судин кровопостачаючих мозок є дуплексне сканування брахіоцефальних артерій. Однак, для уточнення ступеня стенозу та особливостей будови атеросклеротичної бляшки, може знадобитися КТ ангіографія, МРТ, інвазивна церебральна ангіографія», – каже лікар-нейрохірург Олексій Полковніков

Одним із методів лікування стенозів судин кровопостачаючих головний мозок є стентування. Останнє виконується через прокол артерії на верхній або нижній кінцівках і полягає в імплантації спеціального внутрішньосудинного пристрою (стента) у місці звуження, що дозволяє відновити прохіднисть судини. Залежно від ступеня стенозу та структури бляшки приймається рішення про метод та тактику хірургічного лікування.

Отже, якщо у вас або ваших близьких:
▪️ раптово розвинулася слабкість у правих чи лівих кінцівках
▪️ короткочасно порушився зір на одне око
▪️ порушилася мова
▪️ з’явилася хиткість і запаморочення
▪️ на УЗД судин шиї виявлено ознаки стенозу сонних або хребетних артерій

Терміново (!) зверніться за спеціалізованою допомогою!

У КНП “Міська лікарня №9” ЗМР функціонує інсультний центр на базі якого виконуються всі види ендоваскулярних втручань при судинній патології головного мозку. Завдяки наявності у клініці сучасних методів нейровізуалізації, а також команди висококласних фахівців неврологів, нейрохірургів, радіологів та анестезіологів, ви маєте нагоду отримати допомогу на найвищому рівні!

Контакти:
224-37-89 (ординаторська)
224-37-75 (пост)
+38 (066) 289 0014 (консультація лікаря-нейрохірурга)

Прийом: понеділок – пʼятниця з 10:00 до 12:00 на четвертому поверсі травматологічного корпусу (ординаторська нейрохірургії)

Будьте уважними до свого здоров’я!