Нещасні випадки при пірнанні у воду можуть призвести до незворотних травм спинного мозку, пошкодження головного мозку та смерті, розповів лікар-ортопед-травматолог хірургічного відділення №2 (поліклініки) Філії №1 КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Кирило Олегович Триголов.
Нещасні випадки при пірнанні трапляються, коли людина:
– пірнає на мілководді;
– пірнає у незнайомому відкритому водоймищі;
– пірнає у надземні басейни, часто неглибокі;
– стрибає з містка, пірсу або іншого краю водоймища ударяється об дошку на шляху вниз.
«Травма нирця – це важке пошкодження шиї при пірнанні у водойму головою вниз, відбувається удар головою об дно з перерозгинання або згинання в шийному відділі хребта. Якщо «пощастить», що трапляється вкрай рідко, травмуються м’язи та зв’язки шийного відділу хребта. Але в більшості випадків, додатково, виникають переломи шийного відділу хребта. Кісткові фрагменти хребців або усунення їх тіл призводять до травмування або здавлення спинного мозку. Наслідки таких травм дуже серйозні. Нерідко після такої травми людина залишається паралізованою. І в усьому виною ігнорування елементарної безпеки», – каже лікар-ортопед-травматолог.
Тому правила профілактики таких травм потрібно чітко знати та дотримуватись:
– обережність! Особливо під час відпочинку на воді!
– ретельно вибирайте водойму для купання!
– ніколи не купайтеся і не пірнайте у нетверезому стані!
– не пірнайте вниз головою, навіть у перевірених природних водоймах!
Як зрозуміти, що зламав хребет? Симптоми:
– болі під час руху тулуба;
– біль при дотику до зони пошкодженого хребця;
– болі оперізувального характеру;
– порушення функцій тазових органів;
– втрата чутливості нижче рівня перелому.
«Якщо ви побачили, що людина отримала травму, необхідно надати їй першу допомогу і негайно викликати «швидку»! Якщо постраждалий непритомний, необхідно акуратно, не травмуючи шию, витягнути його з води. Дуже важливо стежити за диханням та серцебиттям. Будьте готові робити непрямий масаж серця та штучне дихання, якщо ви вмієте. Чим швидше постраждалий потрапить до лікаря, тим більше шансів урятувати йому життя. У жодному разі не намагатися вправити хребет самостійно!», – додав Кирило Триголов.
Тривалість життя пацієнта після отриманої «травми нирця» багато в чому залежить від того, наскільки сильно постраждав спинний мозок, у який час після події було надано допомогу постраждалому. При правильному підході до лікування тривалість життя може становити від року до 5-10 років, але якщо немає серйозних ускладнень.
Безпечний відпочинок на воді – це не лише вміння добре плавати, а й дотримання правил безпечної поведінки на воді у літній період, контроль своїх сил, дотримання обережності та дисципліни.
Будьте уважні та бережіть себе!