13 березня – відзначається Всесвітній день нирки.
У нирок кілька надзвичайно важливих для життєдіяльності організму функцій – регулювання водно-сольового обміну, підтримання кислотно-лужного складу крові, виробництво біологічно активних речовин, що регулюють рівень артеріального тиску, процеси кровотворення, фосфорно-кальцієвий обмін. Тому без функціонуючих нирок (або без адекватного заміщення їхніх функцій) життя людини неможливе.
«Хвороба нирок зазвичай прогресує непомітно аж до ниркової недостатності, часто руйнуючи більшу частину функції нирок, перш ніж викликати будь-які симптоми. Раннє виявлення порушення функції нирок має вирішальне значення, оскільки воно дозволяє проводити відповідне лікування до того, як ушкодження або погіршення функції нирок виявиться у вигляді інших ускладнень», – каже лікар-уролог ЕМД КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Володимир Чабанний.
За словами лікаря-уролога, для постановки діагнозу хвороби нирок використовують результати простих лабораторних тестів: вимірювання креатиніну сироватки крові для оцінки загальної функції нирок (рівень креатиніну в крові – продукт життєдіяльності організму, що виробляється м’язами й виводиться нирками. Якщо функція нирок знижена, креатинін накопичується в крові, що призводить до підвищення показника в аналізі); швидкості клубочкової фільтрації та рівня цукру в крові, щоб переконатися, що у вас немає діабету. Простий аналіз сечі може бути використаний для виявлення надлишку білка в сечі.
Правила, яких важливо дотримуватися, піклуючись про своє здоров’я, у тому числі і про нирки:
– регулярно випивати щонайменше 1-1,5 літра чистої питної води;
– регулярно контролювати аналізи крові та сечі;
– вести здоровий, рухливий спосіб життя;
– дбати про правильне харчування, збільшити споживання овочів та фруктів;
– відмовитися від шкідливих звичок;
– контролювати артеріальний тиск та масу тіла;
– не приймати на постійній основі протизапальні/болезаспокійливі ліки, що продаються без рецепта.
«Хворобу нирок можна вилікувати. Чим раніше ви дізнаєтеся, що вона у вас є, тим більше шансів отримати ефективне лікування. Основними методами лікування є правильна дієта та медикаменти, а для тих, хто досягає хронічної ниркової недостатності – тривале лікування діалізом або трансплантація нирки», – зауважив Володимир Чабанний.
Якщо ви помітили будь-які зміни у своєму здоров’ї – негайно зверніться до свого сімейного лікаря. Він спрямує вас на відповідні обстеження чи до уролога!
Запишіться на консультацію до лікаря-уролога КНП «Міська лікарня №9» ЗМР:
https://helsi.me/clinic/542f5f10-0bb1-4dfc-bd21-45cb0c46fbc9?mode=cards