Ви зараз переглядаєте Всесвітній день без тютюну

Всесвітній день без тютюну

  • Категорія запису:Новини

Щорічно 31 травня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та її партнери відзначають Всесвітній день без тютюну, привертаючи увагу до додаткових ризиків для здоров’я, пов’язаних з вживанням тютюну, і закликаючи проводити ефективну політику щодо зменшення масштабів споживання тютюну.

        Споживання тютюну є загрозою для будь-якої людини, незалежно від її статі, віку, раси, культури або освіти. Воно тягне за собою страждання, хвороби і смерть, плюндруючи сім’ї та національну економіку. Щорічно в результаті вживання тютюну вмирає близько 6 мільйонів чоловік, і якщо не активізувати зусилля, то згідно з прогнозами 2030 року цей показник перевищить 8 мільйонів чоловік в рік.

        Курці втрачають близько 18 років потенційного життя, це є величезною соціальною втратою для суспільства. Тютюновий дим викликає і загострює багато хвороб, діючи практично на всі органи.

        Вченими встановлено, що при викурюванні однієї пачки сигарет людина отримує дозу радіації в сім разів більше тієї, яка визнана гранично допустимою. А радіація тютюнового походження укупі з іншими канцерогенними речовинами – головна причина виникнення онкологічних захворювань. Куріння провокує розвиток 18 форм раку у людини: рак легені, стравоходу, гортані і порожнини рота, сечового міхура, підшлункової залози, нирки, шлунка, молочної залози, шийки матки та ін. Припинення куріння гарантує зниження онкологічної захворюваності на 30%.

        Куріння – один з провідних факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань: збільшується ризик серцевого нападу, а іноді і зупинки серця до 10 разів. Ризик смерті від інфаркту міокарда та інсульту у курців в 2-4 рази вище, ніж у некурящих. Кожен сьомий курець стикається з захворюванням, що вражає судини нижніх кінцівок.

        Нікотин ускладнює перебіг ряду хвороб, таких як гіпертонічна хвороба, гастрит і багато інших. При таких захворюваннях, як виразкова хвороба, тромбофлебіт, інфаркт міокарда, видужання без відмови від куріння неможливо.

       Синильна кислота, яка присутня в тютюні, викликає кисневе голодування тканинного типу, порушення центральної нервової системи.

       Особливо шкідливо куріння в дитячому та підлітковому віці. Куріння викликає затримку росту, призводить до зниження фізичної і розумової працездатності. В результаті порушення обміну речовин підвищується стомлюваність, відбувається загальне ослаблення організму.

         Тютюновий дим небезпечний не тільки для курця, але і для тих, хто перебуває з ним поруч. Встановлено досить високий рівень поширеності пасивного куріння серед населення країни: більше половини опитаних доводиться перебувати поруч із курцями в різних місцях (вдома, в гостях, на роботі і т.д.), тим самим, виступаючи в ролі пасивного курця. Найбільш часто стикаються з пасивним курінням на зупинках громадського транспорту (40% опитаних), на роботі / навчанні (39,4%), в гостях (32,2%).

Особливо страждають маленькі діти в сім’ях курців. Регулярне перебування в компанії батьків, які палять, найчастіше викликає пристрасть до нікотину, який з дитинства знаходиться в їх крові.

Найголовніше в боротьбі з курінням – це усвідомлення самим курильщиком згубності звички для нього самого і оточуючих його близьких і, як результат, тверде бажання подолати нікотинову залежність.

Допоможіть собі та своїм близьким!