Ви зараз переглядаєте Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією

Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією

 • Категорія запису:Новини

17 травня офіційно відзначається Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. Проводиться він під девізом «Виміряйте свій артеріальний тиск. Контролюйте його. Живіть довше » з метою підвищення обізнаності населення про високий тиск. Необхідно пам’ятати, що гіпертонія – це «тихий вбивця».

        У гіпертонії немає явних симптомів, крім високого артеріального тиску, вона вражає життєво важливі органи-мішені, такі як серце, головний мозок, кровоносні судини, сітківка ока, нирки.

         Підвищення артеріального тиску або артеріальна гіпертонія не виникає раптово, здавалося б, серед повного здоров’я. Як правило, перш ніж вона виявляється, в організмі відбуваються зміни, зовні приховані, як для самої людини, так часом і для лікаря.

         Підвищення тиску небезпечно грізними ускладненнями, в першу чергу, крововиливом в мозок (мозковим інсультом), інфарктом міокарда. Від того, що ми знаємо про особливості артеріальної гіпертонії, і що ми робимо для збереження тиску на нормальному рівні, залежить і наше здоров’я.

         Розвиток захворювання визначається багатьма факторами, пов’язаними з образом і умовами життя людини, з його поведінкою, навколишнім оточенням, спадковістю і ін.

Що таке артеріальна гіпертонія?

        Серце, перекачуючи кров, яка приносить живлення до всіх органів і тканин по судинах організму, створює в них певний тиск, який носить назву кров’яний або артеріальний тиск. У здорової людини артеріальний тиск змінюється протягом доби в залежності від рівня навантаження (фізичного, психічного і ін.), але в цілому ці коливання не перевищують так звану фізіологічну норму, яка підтримує нормальну життєдіяльність організму.

Важливу роль у підтримці артеріального тиску в оптимальних межах грає стан нервової системи, серця і судин, зокрема, еластичність останніх.

        При відхиленнях в регуляції артеріального тиску виникає підвищення тиску, яке на початкових етапах може носити оборотний характер і з’являтися тільки у відповідь на надмірне для конкретної людини навантаження. При артеріальній гіпертонії серце працює з перевантаженням, перекачуючи додатковий об’єм крові. З часом це призводить до підвищення опору з боку судин, які в умовах постійного перевантаження звужуються. Стінки артерій потовщуються і ущільнюються, втрачають свою еластичність, стають крихкими.

        При тривалому існуванні артеріальної гіпертонії навантаження стає непосильним для всієї складної системи регулювання артеріального тиску, і може статися розрив судини. Якщо це ускладнення відбувається в життєво важливому органі (серце, мозок), то воно може закінчитися трагічно. Підступність цього захворювання полягає в тому, що артеріальна гіпертонія довгий час здатна протікати без суб’єктивних відчуттів.

Який артеріальний тиск вважається нормальним?

         Для дорослої людини нормальним вважається артеріальний тиск нижче 129/84 мм.рт.ст. Серце, працюючи як насос, при викиді крові створює в судинах максимальний тиск, так зване систолічний, верхнє (перша цифра). При розслабленні в судинах створюється мінімальний тиск, так зване діастолічний, нижнє (друга цифра). Будь-яке, навіть одноразове виявлення підвищення тиску вимагає консультації лікаря.

Що призводить до підвищення артеріального тиску?

        Фактори ризику артеріальної гіпертонії можна розділити на поведінкові і біологічні. Перші, наприклад, спадкова схильність, вік, не залежать від волі людини і повинні тільки братися до уваги, як сигнал підвищеної небезпеки.

         Для профілактики артеріальної гіпертонії більше значення мають фактори поведінки. Найбільш значимими факторами ризику артеріальної гіпертонії вважаються надмірне, нераціональне харчування, і, як наслідок, надлишкова маса тіла, особливо відкладення жирів в області живота, зловживання солоною їжею, недостатнє споживання продуктів, багатих солями калію (овочів, фруктів), часте і надмірне вживання алкоголю, куріння, низька фізична активність, психоемоційне перенапруження. Алкоголь, крім відомої дії на психічний стан людини, викликає порушення регуляції судин, є небажаним джерелом надходження енергії, що, в свою чергу, може сприяти надмірному збільшенню маси тіла. Перераховані фактори значно підвищують ризик, якщо вони поєднуються один з одним.

        Оздоровлення звичок поведінки важливо не тільки для попередження, але і для лікування гіпертонії, що допомагає значно знизити дози лікарських засобів і зменшити ризик.

Щоб артеріальний тиск не підвищувався, необхідно знати деякі правила:

 • Регулярно вимірювати артеріальний тиск.
 • Чи не переїдати, особливо висококалорійної їжі (жирів, масла, жирного м’яса, солодощів).
 • Співставляти калорійність з’їдається за добу їжі з енергетичними затратами.
 • Споживати не більше 4-5 грам кухонної солі на добу (одна чайна ложка без верху).
 • Більше їсти овочів і фруктів, багатих солями калію. Їх багато в куразі, чорносливі, картоплі, звареному «в мундирі», кабачках, баклажанах, зелені.
 • Необхідно знати нормальну вагу для свого віку, статі, рівня фізичного навантаження і прагнути його підтримувати.
 • Уникати надмірного споживання алкогольних напоїв.
 • Відмовитися від куріння.
 • Підвищити повсякденну фізичну активність, яка повинна включати щонайменше активну діяльність (наприклад, ходьбу,
 • краще в достатній темпі), не менше 30-60 хвилин. Здорове дозвілля – це активний відпочинок, краще на природі. Особливо це важливо для осіб з емоційно напруженою роботою.

Пам`ятайте:здоров`я кожного у його руках!