Наразі, під час пандемії COVID-19, про діагноз «пневмонія» щодня дізнаються тисячі українців. Саме пневмонія є найнебезпечнішим ускладненням коронавірусної хвороби, яке може призвести до летальності. Про цю хворобу варто знати більше, щоб розпізнати її прояви і вчасно звернутися до лікаря. Всесвітній день боротьби з пневмонією, що відзначається 12 листопада, є інформаційним приводом ще раз нагадати про серйозність цього захворювання.
Пневмонія, або запалення легень, – це форма гострої респіраторної інфекції, що вражає передусім альвеоли (мікропухирці, основний функціональний елемент легень). У здорової людини альвеоли наповнені повітрям, а у хворого на пневмонію в альвеолах накопичуються слиз та рідина, що ускладнюють газообмін і зумовлюють біль під час дихання.
Пневмонію можуть викликати віруси, бактерії, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. В залежності від збудника розрізняють вірусну і бактеріальну пневмонії.
Існує цілий ряд факторів в організмі людини, що сприяють розвитку інфекції:
- проблеми серцево-судинної системи;
- ослаблений імунітет;
- хронічні бронхіти;
- вплив екологічних факторів на дихальну систему;
- зловживання спиртними напоями та куріння;
- малорухомий тип поведінки (тривалий ліжковий режим);
- літній вік.
Особлива група пацієнтів — діти і літні люди. У літніх людей при пневмонії не проявляється лихоманка і непродуктивний кашель. У такому віці основним симптомом запалення легенів може бути сплутаність свідомості, а також ускладнення стану вже наявних захворювань легенів. У дитячому віці симптоми захворювання носять віковий характер (діти до 5 років).
Найчастіші симптоми пневмонії:
- підвищення температури тіла (38–39°C, рідше – 37,2–37,4°C), лихоманка;
- кашель із виділенням слизово-гнійного (зеленкуватого) або навіть гнійного мокротиння, інколи може бути «сухе» покашлювання;
- утруднене, прискорене дихання, задишка після фізичного навантаження, відчуття нестачі повітря;
- втома, сонливість, пітливість, зниження апетиту;
- свистячі хрипи під час дихання;
- втягнення грудної клітини: під час вдиху нижня частина западає (у здорової людини грудна клітина розширюється).
При появі будь-яких симптомів чи підозри, що у вас пневмонія, якомога швидше зверніться до лікаря! Особливо важливо це зробити інфікованим коронавірусом. Діагностувати недугу допомагають рентген і комп’ютерна томографія, пульсоксиметрія, аналіз крові та мокротиння.
Ставити діагноз і призначати лікування має лікар, самолікування недопустиме!
Профілактика пневмонії:
Намагайтеся уникати контактування з людьми, у яких є інфекції дихальних шляхів, бо вони можуть стати причиною захворювання на пневмонію.
Профілактика пневмонії у дітей включає проведення щеплення проти Hib-інфекції, пневмококової інфекції, кору та кашлюку. Також має значення тривале грудне вигодовування та екологічні фактори.
Попередження пневмонії у дітей та дорослих полягає у виключенні фактора переохолодження, загартовування, санації хронічних вогнищ інфекції вносоглотці.Допоможе здоровий спосіб життя, достатня рухова активність, здорове харчування та відмова від куріння. Це позитивно впливає на імунітет.
Будьмо уважні до свого здоров’я!