Ви зараз переглядаєте Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. День ендокринолога

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. День ендокринолога

  • Категорія запису:Новини

Ця дата відзначається щорічно в більшості країн світу 14 листопада, в день народження канадського лікаря та фізіолога Фредеріка Бантинга, який разом з професором Джоном Маклеодом, лікарем Чарльзом Бестом та хіміком Джемсом Колліпом відкрив у 1922 році гормон інсулін, який рятує дітям людей.

Цукровий діабет – хронічне захворювання, яке розвивається через нестачу або відсутність в організмі гормону інсуліну, внаслідок чого значно збільшується рівень глюкози (цукри) у крові (гіперглікемія). Проявляється почуттям спраги, збільшенням кількості сечі, підвищеним апетитом, слабкістю,запамороченням, повільним загоєнням ран тощо. буд. Високий ризик розвитку інсульту, ниркової недостатності, інфаркту міокарда, гангрени кінцівок, сліпоти. Різкі коливання цукру в крові викликають загрозливі для життя стану – гіпо-і гіперглікемічні коми.

За прогнозами медиків, цукровий діабет до 2030 року стане найпоширенішою хворобою на планеті. Ця підступна хвороба входить до трійки захворювань, які найчастіше спричиняють інвалідизацію населення та смерті.

Існує ряд факторів, які призводять до появи цукрового діабету: спадкова схильність; ожиріння; деякі хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції). Провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма; різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав побоюватися цукрового діабету), низька фізична активність, атеросклероз, гіпертонічна хвороба. Комбінація факторів ризику підвищує небезпеку захворювання в кілька разів.

Своєчасне і правильне лікування всіх захворювань також сприяє попередженню цукрового діабету. Особливо уважно слід ставитися до свого здоров’я в період з листопада по березень, тому що більшість випадків захворювання на діабет припадає на цей період. Положення ускладнюється і тим, що в цей період стан хворого може бути прийнято за вірусну інфекцію.

         Розрізняють декілька типів діабету:

      • І тип. Організм не виробляє достатньо інсуліну, тож не може      переробити цукор, який потрапляє до нього разом із їжею. Для попередження ускладнень хворий приймає інсулін, тож цей тип також називають інсулінозалежним.

• ІІ тип. Організм неефективно використовує інсулін. Цей тип здебільшого пов’язують із надмірною вагою і браком фізичних навантажень, але є й фактор генетичної схильності. Хворі на діабет ІІ типу не потребують доз інсуліну, однак приймають ліки, що контролюють рівень глюкози в крові.

Як запобігти цукровому діабету

          При діабеті другого типу найголовніше — нормалізувати вагу та відновити жировий та вуглеводний обміни в організмі. Для цього слід дотримуватися таких умов:        

1. Здорове харчування:

• Обмеження до виключення з раціону легкозасвоюваних вуглеводів — цукор, солодощі. При зайвій вазі – зниження калорійності, дробове харчування – по 5-6 разів на день невеликими порціями.

         • Корисні фрукти та ягоди, які містять целюлозу та харчові волокна, необхідні для більш повільного поглинання глюкози. Виняток і становлять родзинки, виноград та банани, тому що вони містять багато глюкози, що категорично не рекомендується.

• Без обмежень можна вживати страви з капусти, буряка, моркви, | баклажанів, помідорів, редиски, огірків, кабачків, брюкви, солодкого болгарського перцю, стручкової квасолі. Виняток становить картопля через високий вміст крохмалю.

• Можна додавати висівки в супи та каші в процесі приготування.

• З напоїв краще кисломолочні, а також морси, компоти та відвари трав.

• Необхідно 50-70% тваринних жирів замінити на рослинні олії. Тому введіть у раціон нежирне м’ясо, рибу та морепродукти у відвареному, тушкованому та запеченому вигляді.

• Жирне м’ясо, птицю, вершкове масло та смажену їжу краще виключити з меню.

• Слід обмежити макаронні вироби, хліб, крупи, гострі, пряні та копчені страви.

• Алкогольні напої повністю виключаються.

       2. Регулярні фізичні навантаження:

• Півгодини на день для занять фізкультурою (аеробіка, фітнес).

• Якщо складно рухатися відразу 30 хвилин, розділіть навантаження на 3 рази на день по 10 хвилин. Це може бути прогулянка у парку. Не експериментуйте з інтенсивними навантаженнями, особливо якщо вам більше 40 років.

 Щодня використовуйте кожну можливість рухатися: – ходіть пішки сходами вгору та вниз – забудьте про ліфт; – до магазину добирайтеся пішки; – по дорозі на роботу вибирайте автобусну зупинку, що далі від дому; – якщо у вас є автомобіль, припаркуйте його подалі від місця призначення.

         3. Збереження душевної рівноваги:

Життя дорослої людини часто пов’язане зі стресовими ситуаціями, коли дуже важко зберегти нормальний емоційний стан. Тільки ви самі можете собі допомогти — менше контактуйте із негативно налаштованими людьми та зберігайте спокій.

        4. Відмова від куріння:   

         Куріння сприяє прогресуванню діабету та розвитку ускладнень.

       5. Контроль за артеріальним тиском:

Серцево-судинні захворювання та діабет тісно пов’язані – підвищений тиск може призвести до порушення вуглеводного обміну в організмі.

   6. Генетичне обстеження: 

          Якщо у вашій сім’ї є хворі на цукровий діабет, то по можливості пройдіть генетичне обстеження.

Сьогодні рівень розвитку медицини дозволяє виявити переддіабет під час проходження диспансеризації чи обстеження.

 Хоча цукровий діабет є серйозним захворюванням, за умови застосування належних заходів, Ви можете навчитися контролювати захворювання та вести повноцінне та активне життя.

Рання діагностика та своєчасне лікування є ключовими умовами для запобігання ускладненням цукрового діабету.

Бережіть себе! Пам’ятайте – профілактика значно дешевше та ефективніше лікування.