Ви зараз переглядаєте Всесвітній день боротьби    проти  хронічного обструктивного  захворювання легень

Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень

  • Категорія запису:Новини

Всесвітній день боротьби проти хронічної обструктивної хвороби легень проводиться щорічно в середу третього тижня листопада з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), починаючи з 2002 року.

           Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) — загальна назва ряду захворювань, у яких спостерігається стійке порушення руху повітряного потоку з легких. Використовувані раніше терміни «хронічний бронхіт» і «емфізема» більше не вживаються, вони включені в поняття ХОЗЛ.

           Для ХОЗЛ характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни в них та/або ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок чи газів. Захворювання суттєво обмежує нормальне життя пацієнта через кашель, постійну задишку, що прогресує виділення мокротиння; розвивається повільно і зазвичай проявляється у людей старше 40-50 років.

     За оцінками ВООЗ, на хронічну обструктивну хворобу легень страждають 210 мільйонів людей. Майже 90% випадків смерті від ХОЗЛ відбувається у країнах із низьким та середнім рівнем доходу.

     Основні причини розвитку хвороби – куріння, тютюновий дим, забруднення повітря, контакт із випарами хімічних речовин.

      У деяких випадках ХОЗЛ пов’язано з генетичними факторами, гіперчутливістю дихальних шляхів, невідповідним розвитком легень у дитячому віці, тривалим захворюванням на астму.

      За наявності факторів ризику ХОЗЛ треба запідозрити у кожної людини. Рентгенологічне дослідження не показує патологічних змін у легенях. Тому найбільш інформативним показником з метою оцінки тяжкості обструкції та прогресування ХОЗЛ є спірографічне дослідження функції зовнішнього дихання.

          ХОЗЛ невиліковна, але правильне лікування дозволяє сповільнити розвиток хвороби. За прогнозами лікарів, якщо найближчим часом не буде вжито заходів щодо профілактики цього захворювання, загальна смертність від ХОЗЛ за десять років зросте більш ніж на 30%.

       Настає сезон підйому застудних захворювань, загострення хронічних хвороб дихальних шляхів. У зв’язку з цим хочемо наголосити на важливості своєчасної діагностики таких захворювань, як пневмонія та загострення хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ). Загострення ХОЗЛ є однією з найчастіших причин звернення хворих за невідкладною медичною допомогою. Частий розвиток загострень у хворих на ХОЗЛ призводить до прогресування захворювання, зниження якості життя, вимагає суттєвих витрат на лікування.

      За даними ВООЗ, в даний час ХОЗЛ є 4-ою лідируючою причиною смерті у світі і єдиним захворюванням, смертність від якого постійно і значно збільшується за останні роки.

        ХОЗЛ є одним із найбільш поширених  захворювань, якому зазвичай можна запобігти і яке можна лікувати.

Лише цілковита відмова від куріння, здоровий спосіб життя, раціональне харчування , щеплення  від грипу та пневмококової  інфекції (особливо у віці після 65 років та за наявності важких супутніх патологій), ефективне лікування дозволить боротися з симптомами хвороби, поліпшити якість життя і уповільнити процес прогресування захворювання.