Щороку 11 грудня проводиться Всесвітній день хворого на бронхіальну астму. Вперше цей День почали відзначати в 1998 році в більш ніж 35 країнах світу. Він був приурочений до Всесвітньої наради з профілактики та боротьби з бронхіальною астмою, що відбувалась в Іспанії (м. Барселона).
За статистикою більше 5% дорослого населення і 10% дитячого страждають цим захворюванням.
Бронхіальна астма – це хронічне захворювання, яке характеризується повторними нападами задушення, спричиненого спазмами бронхів та набряком їх слизової оболочки. Коли відбувається атака астми, у м’язах, що оточують дихальні шляхи, утворюється спазм і слизова оболонка дихальних шляхів розбухає. Завдяки цьому, бронхи звужуються, що зменшує кількість повітря, що проходить через них, і виникає ядуха.
Приступ ядухи виникає раптово, частіше вночі або зранку, триває від декількох хвилин до кількох годин. Дихання утруднене, головним чином видих. Він здійснюється зі свистом, який чути на відстані. Хворий набуває вимушеного положення (сидить, спершись руками на ліжко). Кінець приступу характеризується виділенням харкотиння.
До симптомів нападу астми відносяться:
• Зниження рівня активності, сонливість або сплутаність свідомості під час нападу астми;
• Утруднене дихання, з особливо важким видихом;
• Посиніння губ та обличчя;
• Сильне занепокоєння у зв’язку з задишкою;
• Біль та здавленість у грудях;
• Сухі хрипи;
• Розширення грудної клітки;
• Здуття шийних вен.
• Прискорений пульс;
• Потовиділення;
• Тимчасова зупинка дихання;
Термінова допомога при нападі астми:
• Потрібно допомогти прийняти хворому правильне положення: стоячи або сидячи, розвести лікті убік, щоб задіяти дихальні м’язи. Допоможіть хворому заспокоїтись, якщо він близький до паніки, умовити його дихати рівномірно.
• усунути все, що може завадити вільному диханню хворого, у тому числі надавши доступ свіжому повітрі, якщо ви перебуваєте в транспорті або замкнутому приміщенні.
• При легкому нападі можна допомогти, зробивши хворому ванну з гарячою водою для рук і ніг. Якщо немає такої можливості – енергійно розтирайте кисті рук до приїзду “швидкої”.
• Допоможіть хворому знайти та застосувати інгалятор, якщо у нього є із собою. Допоможіть йому застосувати цей аерозоль. Для цього потрібно, знявши ковпачок, кілька разів струсити інгалятор і зробити 1-2 впорскування на вдиху хворого. Інгалятор потрібно тримати, перевернувши його вгору денцем – так, щоб струмінь препарату впорскувався у напрямку зверху вниз. Це забезпечить більш ефективне надходження речовини до дихальних шляхів.
Пам’ятайте, що дія препарату починається не миттєво, а зазвичай через кілька хвилин, в окремих випадках до півгодини. Менше ніж за 20 хвилин повторювати впорскування аерозолю неслід, оскільки це може спричинити небажані побічні ефекти з боку серцево-судинної системи.
• Щойно приїхала швидка допомога, слід повідомити лікарів, що приймав пацієнт до їхнього приїзду.
Найбільш поширені причини бронхіальної астми:
- Алергени. тварини, точніше шерсть свійських тварин і лупа, пил і пилові кліщі, що містяться в ній; Цвіль.
- Пилок.
- Пацієнти, що страждають від алергічного риніту або атопічного дерматиту, мають в 3-5 разів вищий ризик захворіти на бронхіальну астму. І навпаки: бронхіальна астма може спровокувати алергію на певні подразники.
- Хімічні речовини у повітрі чи харчових продуктах;
- Спадкова схильність. Якщо хтось із ваших родичів хворів на астму, то ви автоматично відноситесь до групи ризику.
- Шкідливі умови праці: вплив хімічних подразників, особливо на робочому місці.
- Погана екологія.
- Низька вага при народженні та/або куріння матері під час вагітності.
- Часті респіраторні захворювання.
- Деякі медикаменти. Аспірин, група протизапальних і знеболюючих препаратів, ліки від тиску (бетаблокатори) також можуть стати причиною брохніальної астми.
- Ожиріння.
- Низька фізична активність.
- Стрес та сильні ємоції.
Для профілактики астми, зусилля мають бути спрямовані на усунення причин хвороби. Необхідно уникати сирості, холоду, а також, на скільки це можливо, усунути з навколишнього середовища хворого небезпечні алергени та професійні шкідливі фактори. Велике значення в профілактиці має санація носоглотки та своєчасне лікування респіраторних захворювань та бронхітів.
З 1 квітня 2017 року в Україні стартувала Урядова програма «Доступні ліки», відповідно до якої пацієнти з бронхіальною астмою отримують ліки безкоштовно або з незначною доплатою, оскільки саме це захворювання одне з тих, яке суттєво знижує якість життя пацієнта.
На сьогодні, на жаль, бронхіальна астма залишається невиліковним захворюванням, але розпочате вчасно лікування та дотримання обов’язкових правил дозволяє не обмежувати повсякденне життя тим, хто стикнувся з цією хворобою.