20 березня – Всесвітній день поінформованості про травми голови.
Одним із факторів, які можуть призвести до інвалідності незалежно від статі, віку та етнічної приналежності, є пошкодження головного мозку внаслідок черепно-мозкової травми (ЧМТ).
При травмі голови можуть виникнути різні симптоми, такі як головний біль, запаморочення, нудота, блювання, втрата свідомості, порушення зору або слуху, зміни в поведінці і т.д.
«Важливо звернути увагу на будь-які зміни стану після травми, тому що травма голови може призвести до серйозних наслідків, таких як струс мозку, утворення субдуральної або епідуральної гематоми, пошкодження мозку та інші ускладнення. Важливо негайно звернутися по медичну допомогу при підозрі на травму голови», – каже лікар-нейрохірург КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Дмитро Мельник (Дмитро Мельник).
Кожна людина повинна знати, що потрібно робити при черепно-мозковій травмі:
– треба укласти постраждалого і підняти головний кінець;
– прикласти до голови холод бажано через рушник, щоб не переохолодити місцеві тканини;
– якщо постраждалий непритомний – слід надати йому стійке бічне положення, яке зменшує ймовірність западання язика і зводить до мінімуму можливість попадання блювотних мас або крові в дихальні шляхи;
– дуже часто травми (особливо поранення волосистої частини голови) супроводжуються значною кровотечею, яка може загрожувати життю потерпілого на місці події. За наявності рани та кровотечі треба виконати прямий тиск на рану, при необхідності – накласти пов’язку;
– якщо у постраждалого відзначаються ознаки порушення цілісності кісток черепа, необхідно обкласти краї рани бинтами і лише після цього накладати пов’язку. При знаходженні в рані стороннього предмета слід зафіксувати його, обклавши серветками або бинтами, і накласти пов’язку. Виймати сторонній предмет заборонено (!);
– терміново звернутися за медичною допомогою! Лікарі проведуть необхідні обстеження та призначать відповідне лікування.
«Для запобігання травмам голови слід дотримуватися правил безпеки при занятті спортом, їзді на транспортних засобах, використовувати захисні шоломи при необхідності, уникати небезпечних ситуацій і вживати запобіжних заходів», – зауважує лікар відділення нейрохірургії КНП «Міська лікарня №9» ЗМР.
За словами Дмитра Мельника, іноді навіть після найскладнішої травми можна повернутися до звичного способу життя. Але за умови, що лікуванням займатиметься команда професіоналів, з використанням сучасного обладнання та новітніх методів терапії!