Ви зараз переглядаєте Епілепсія: що потрібно знати?

Епілепсія: що потрібно знати?

  • Категорія запису:Новини

Напередодні Міжнародного дня боротьби з епілепсією, котрий в усьому світі відзначається 12 лютого, детально про це захворювання розповіла лікарка-неврологиня Наталія Михайлівна Кімаш.

«На епілепсію можна захворіти у будь-якому віці. Як правило, хвороба проявляється у дитинстві, але у літньому віці ризик збільшується. Спровокувати напад епілепсії при деяких її видах може дефіцит сну, прийом алкоголю, гіпервентиляція, сенсорні (чуттєві) стимули: такі, як миготливе світло, зміни температури, гучні звуки», – каже лікарка-неврологиня неврологічного відділення КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Наталія Михайлівна Кімаш.

За словами лікарки-неврологині вищої категорії слід вирізняти ОСНОВНІ ОЗНАКИ ТОНІКО-КЛОНІЧНОГО ЕПІЛЕПТИЧНОГО ПРИСТУПУ, котрий найчастіше зустрічається у клініці епілепсії:
– людина втрачає свідомість та падає;
– щелепи міцно стиснуті, можливий прикус язика, піна (слина) з рота;
– тулуб вигинається дугою, відзначаються судоми в кінцівках: тонічні – руки та ноги напружені та витягнуті, клонічні – масивні ритмічні посмикування рук та ніг;
– можливе випускання сечі.

ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ?
– через 1-3 хвилини напад мимоволі завершується, дихання вирівнюється і людина приходить до тями;
– можлива сплутаність свідомості, сонливість, дезорієнтація, постраждалий може не розуміти де знаходиться, прагнути кудись йти, неадекватно реагувати;
– при падінні високий ризик отримання черепно-мозкової травми;
– коли хворий прийде до тями, говорити з ним треба спокійним тихим голосом. Скажіть, що людина у безпеці, запропонуйте допомогу.

Рекомендуємо засвоїти поради на випадок контакту з людиною під час нападу та попрацювати над власною толерантністю до таких людей:
– не панікуйте та зберігайте спокій;
– переконайтеся, що поблизу хворого немає небезпечних предметів, котрі можуть травмувати його;
– дайте можливість людині вільно дихати, розстебніть їй комір, зніміть окуляри;
– по можливості треба підкласти під голову щось м’яке і покласти хворого на бік, щоб дихальні шляхи залишалися відкритими;
– у ситуації, коли хворий сонливий після нападу, дати йому відпочити, а коли він збуджений, слідкувати за ним, аби той мимоволі не травмувався.

ВИКЛИЧТЕ ШВИДКУ, ЯКЩО:
– людина травмована, не приходить до тями, дихання порушено;
– приступ триває понад 5 хвилин;
– приступи йдуть один за одним;
– це перший у житті судомний напад;
– напад у вагітної;
– напад стався у воді.

«На сучасному етапі діагностика та прийом спеціальних препаратів дозволяють хворим на епілепсію вести нормальний спосіб життя: приблизно у 70% хворих лікування викликає ремісію. Фахівець допоможе провести диференціальну діагностику, направити на обстеження у разі постановки діагнозу – підібрати протиепілептичну та підтримуючу терапію, у тому числі психокорекцію», – пояснює Наталія Кімаш.

За словами лікарки-нерологині, епілепсія – не вирок, вона не має перешкоджати реалізації життєвих планів людини. Однак проблема полягає в тому, що при недіагностованій епілепсії або одиничному нападі хворий може постраждати через те, що оточуючі не вміють правильно надавати першу допомогу.

Не залишайтесь байдужі та пам’ятайте: для людей з епілепсією ваша допомога – безцінна!