Ви зараз переглядаєте З 11 по 17 березня – Всесвітній тиждень обізнаності про солі

З 11 по 17 березня – Всесвітній тиждень обізнаності про солі

  • Категорія запису:Новини

Мета заходу – зменшити споживання солі у раціоні людей у всьому світі, щоб покращити здоров’я населення планети.

Кухонна сіль незалежно від місця виробництва та кольору – це сіль натрію: і морська, і кам’яна, і рожева, гімалайська, сванська, кошерна та ін.. Без неї практично неможливо уявити наше життя. Це продукт, необхідний для життєдіяльності людини. Натрій – важливий поживний елемент, необхідний для підтримання нормального об’єму плазми крові, кислотно-лужного балансу, передачі нервових імпульсів та нормального функціонування клітин. Крім того, вона є потужним консервантом, що забезпечує форму, вагу продукції при приготуванні та збільшує термін зберігання. Проте надлишок натрію призводить до несприятливих наслідків здоров’я, зокрема підвищення артеріального тиску.

«Щорічна кількість випадків смерті, зумовлених надмірним споживанням натрію, – достовірно встановленої причини підвищення артеріального тиску та ризику серцево-судинних захворювань – оцінюється на рівні двох мільйонів людей», – розповідає лікарка-терапевтка терапевтичного відділення №1 КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Анна Валеріївна Іванісова.

Вже багато років накопичуються наукові свідчення та факти, що вказують на зв’язок між надмірним споживанням натрію (солі) та захворюваністю на певні хвороби. Високе споживання солі призводить до підвищеного кров’яного тиску, що є захворюванням саме по собі, а також негативно впливає на інші системи організму: він підвищує ризик постраждати від інсульту, серцево-судинних захворювань, ниркової недостатності, раку шлунку, ожиріння, остеопорозу, захворювань нирок тощо. Ці хвороби призводять до сильних страждань хворих і серйозно б’ють по кишені.

«У той же час не можна відмовлятися від солі: організм людини не здатний накопичувати натрій, він надходить лише з їжею. Повна відмова може призвести до таких наслідків, як гіпоксія, порушення серцевого ритму, погіршення сну, зневоднення, м’язова слабкість та швидка стомлюваність», – каже Анна Іванісова.

Максимальна рекомендована кількість натрію – 2000-2300мг на добу, що дорівнює 5-6 г солі. Ця норма була встановлена Всесвітньою організацією охорони здоров’я як мета щодо споживання натрію населенням. Дані рекомендації стосуються тільки здорових дорослих людей, але люди, які страждають від певних захворювань, наприклад, від серцевих захворювань, гіпертонії, ниркових та деяких інших захворювань, повинні звернутися за індивідуальною консультацією до фахівця для складання відповідного для них меню, враховуючи необхідні їм обмеження. Щодо дітей, то їм рекомендується вживати ще менше солі.

Як зменшити споживання натрію?
– надавайте перевагу свіжим продуктам з мінімальним ступенем технологічної обробки;
– обирайте продукти з низьким вмістом натрію (менше 120 мг натрію на 100 г);
– мінімізуйте або виключіть використання багатих натрієм інгредієнтів/солі під час приготування їжі;
– рідше вживайте соління та мариновану продукцію;
– при вживанні консервованої продукції необхідно злити рідину, а самі продукти – промити водою, щоб знизити вміст солі;
– для надання смаку стравам використовуйте не сіль, а трави та спеції;
– обмежте використання комерційних соусів;
– не тримайте «сільничку» на столі, аби уникнути спокуси досолювати приготовлену страву.

За словами лікарки-терапевтки із десятирічним досвідом роботи Анни Іванісової, виникнення дефіциту натрію у здорових людей вкрай малоймовірне, а ось контроль над споживанням солі життєво необхідний. Знижуйте кількість солі поступово, поки повністю не позбавитеся сольової залежності. Залучіть у цей процес ваших рідних та близьких. Все у вас вийде!

Будьте здорові!