Ви зараз переглядаєте Кліщі: що варто знати і як уберегтися?

Кліщі: що варто знати і як уберегтися?

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Новини

Щороку до нашого закладу з приводу присмоктування кліщів звертається чимало людей. Принаймні під час сезон активності кліщів, котрий триває доти, доки температура повітря не опуститься нижче +6 градусів через укуси кліщів медичну допомогу доводиться надавати майже кожного дня, каже лікар-ортопед-травматолог цілодобового травмпункту КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Ігор Анатолійович Лаптов.

Отже, ризик укусів зберігається усі місяці з березня до жовтня. Зустріти кліщів можна не лише у густих лісах, а й на дачних полях, турбазах, цвинтарях, у лісопарках, на території санаторіїв та навіть у міських парках й скверах.

Кліщі – павукоподібні комахи з гострим хоботком та парою чотирьох кінцівок. В силу маленького розміру, їх легко сплутати з родимкою або смітинкою. Частіше кліщі кусають між пальцями та сідницями, в паху, під колінами, в області талії, під пахвою, на шиї, за вухами, на волосистій частині голови. На місці укусу залишається невелика червона пляма діаметром до одного сантиметру як від укусу комара.

Усього кліщі переносять близько 20 захворювань, а небезпечні для людини – 9 з них. Найбільш небезпечні:
– кліщовий енцефаліт;
– бореліоз;
– гранулоцитарний анаплазмоз;
– моноцитарний ерліхіоз людини та кліщові плямисті лихоманки – рикетсіоз.

Кліщовий енцефаліт – тяжке вірусне захворювання, котре вражає головний та спинний мозок.

Кліща необхідно витягти цілим і бажано живим, як тільки ви його помітили: чим довше його контакт з людиною, тим вищий ризик зараження. Вибір тактики залежить від ситуації. Якщо поблизу є травмпункт, доцільно звернутися по допомогу туди. Якщо немає можливості швидко потрапити до лікаря, розумно позбутися кліща самостійно. Безпечніше робити це у гумових рукавичках або через поліетиленовий пакет. Так простіше захистити шкіру: якщо інфікованого кліща ненароком роздавити, можна заразитися навіть через невеликі рани та порізи на пальцях.

«Обережно захопіть комаху пінцетом, а краще – спеціальною аптечною ручкою-ласо і рухами, що викручують, акуратно зніміть з тіла. Можна також скористатися звичайною ниткою, обв’язавши її якомога ближче до хоботка кліща. Акуратно тягніть нитку вгору, повільно розгойдуючи її у різні боки. Головне правило – видаляти його без різких рухів і чим швидше, тим краще», – розповідає лікар вищої категорії Ігор Лаптов.

Якщо після видалення в ранці видно темну точку, значить, голова кліща залишилася у тілі. Потрібно звернутися до лікаря, а не виколупувати її самостійно. А ось ціле черевце мертвого кліща, що залишилося, обов’язково варто віднести в лабораторію, хоча концентрація збудника в ньому буде нижчою.

За словами Ігоря Лаптова, при самостійному видаленні кліща, що присмоктався, слід звернутися до сімейного лікаря (лікаря-інфекціоніста, педіатра), який призначить профілактичне лікування. Профілактичний прийом призначеного антибіотика дозволить попередити не лише хворобу Лайма, а й інші бактеріальні кліщові інфекції.

«Профілактика кліщових інфекцій – максимально закритий одяг, головний убір, використання протикліщових репелентів та часті самоогляди під час походів на природу. Знаючи особливості поведінки кліща на шкірі, ми розуміємо, що у нас є 30-60 хвилин, поки кліщ повзає в пошуках ласого місця, для само- та взаємного огляду. Не забуваємо оглядати й свійських тварин», – зауважує лікар із майже 25-річним досвідом роботи.

Також важливою є вакцинація від кліщового енцефаліту, якщо людина живе або планує відвідати ендемічний район. Про вакцинацію потрібно подбати заздалегідь, щоб з моменту другого щеплення пройшло не менше 2 тижнів до можливої зустрічі із кліщем.

Пам’ятайте: здоров’я — це найцінніше, що має людина!