Ви зараз переглядаєте Корисна інформація: антибіотики

Корисна інформація: антибіотики

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Новини

Щороку, з 12 по 18 листопада, у світі проводять Тиждень правильного використання антибіотиків.

Антибіотики – це продукти життєдіяльності мікроорганізмів (найчастіше грибів) та їх синтетичні похідні. Вони або викликають загибель бактерій, або перешкоджають їх зростанню та розмноженню.

У 1929 році англійський мікробіолог А. Флемінг відкрив перший антибіотик – пеніцилін. З 40-х років антибіотики почали активно використовуватися для лікування різних інфекцій людини, що ознаменувало початок нової ери — ери антибіотикотерапії. З моменту відкриття антибіотиків ці препарати стали одним із найпотужніших засобів в арсеналі сучасної медицини.

Однак надто часте застосування антибіотиків у медицині та ветеринарії та їх використання не за призначенням сприяли появі та поширенню стійкості до таких препаратів, коли мікроорганізми виробляють несприйнятливість до застосовуваних проти них лікарських засобів.

Основна проблема полягає в тому, що бактерії пристосовуються набагато швидше, ніж людина вигадує нові препарати, здатні впоратися з мутантами. Хвороби, які викликаються такими бактеріями, протікають важче і гірше піддаються лікуванню, а витрати на них зростають у кілька разів.

Швидке пристосовування до несприятливих умов довкілля — це природна біологічна властивість бактерій. Вироблення стійкості до антибіотиків – один із яскравих прикладів такого пристосування. Це своєрідний процес еволюції у світі бактерій: те, що їх не вбиває, робить сильнішим, забезпечуючи переваги порівняно з конкурентами. Важливо пам’ятати про те, що антибіотики не діють на віруси, оскільки віруси суттєво відрізняються від бактерій за будовою та особливостями обміну речовин.

Антибіотикорезистентність призводить до зниження ефективності ліків у доступних варіантах лікування, а отже, і до збільшення смертності. Нераціональне використання антибіотиків – це їх застосування без необхідності, протягом дуже короткого проміжку часу, в дуже малих дозах, а головне застосування проти захворювання, яке даний препарат не лікує.

Тільки ефективна діагностика і лікування захворювань згідно з медичними протоколами, де визначається вид антибіотика, його дозування, тривалість курсу призначення, чутливість до збудника інфекції, побічні дії, а також використання модифікованих антибіотиків – правильний шлях до якісного лікування та збереження генофонду людства.

ВАЖЛИВО: ПРОФІЛАКТИКА – КРАЩЕ, НІЖ ЛІКУВАННЯ! Запобігати зараженню інфекційними захворюваннями шляхом своєчасної вакцинації, дотримання правил особистої гігієни, виключення тісного контакту з хворими!