Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в порожнину черепа та стискання тканини мозку кров′ю.
Ця хвороба залишається однією з головних причин смерті в світі, забирає найбільше життів після онкологічних захворювань і є основною причиною непрацездатності населення.
Розпізнають два види інсульту:
- Ішемічний, який виникає через блокування судин тромбом
- Геморагічний, внаслідок розриву судин, що приводить до крововиливу.
Більш поширеним є ішемічний інсульт – він становить близько 80% від усіх випадків.
У 90% випадків інсульт викликають конкретні фактори ризику, яким можна запобігти. Серед яких:
- Хронічні серцево-судинні захворювання (особливо – артеріальна гіпертензія)
- Цукровий діабет
- Куріння, зайва вага, зловживання алкоголем та недостатня фізична активність.
Спадкова схильність до інсульту підвищує ймовірність порушення кровопостачання мозку на 35% незалежно від способу життя. Проте ведення нездорового способу життя збільшує ризик виникнення інсультів на 65%.
Відмирання клітин мозку приводить до порушення функціональності людини в такому порядку:
- Спочатку починаються помилки в свідомості
- Тимчасово відключається нервова система, внаслідок чого порушується опорно-рухова функція організму
- Порушується мовна функція
- Погіршується зір і слух
- Знижується загальна чутливість організму.
Природа інсульту така, що він настає раптово і фактично завжди застає самого пацієнта і людей навколо нього несподівано.
За загальним правилом розвиток наслідків інсульту зупинити можна лише надавши своєчасну допомогу протягом перших 3-х годин після прояву перших ознак. Прогресування інсульту відбувається досить швидко. Зупинити його і почати реабілітацію можуть лише кваліфіковані фахівці.
Головне своєчасно їх розпізнати і не втрачаючи часу, доставити людину в лікарню.Щоб допомогти персоналу екстреної медичної допомоги швидко визначити інсульт, у 1998 році був розроблений у Великобританії так званий F.A.S.T.- тест. Він враховує найбільш характерні зовнішні прояви інсульту.
Тест FAST на симптоми інсульту:
- F – face – по-англійськи означає обличчя – параліч однієї сторони обличчя, так що людина не може посміхнутися – ознака можливого інсульту;
- A – arms – по-англійськи означає руки – якщо людина не може витягнути або підняти руки, це ще один симптом інсульту;
- S – speech – по-англійськи означає мова – невиразна мова і погане розуміння простих речень також є ознакою інсульту;
- T – time – по-англійськи означає час – якщо хоча б один із трьох перерахованих симптомів присутній, час негайно викликати «швидку».
Якщо комусь стало погано, проведіть цей нескладний тест, який допоможе визначити, чи не трапився у людини інсульт.
Інсульт часто ділить життя людини на «до» та «після». Наслідки інсульту можуть повністю позбавити здатності до повноцінного життя. Зменшити фактори ризику виникнення інсульту – те, що може зробити кожен для збереження свого здоров’я. Для цього слід знати, що контролювати.
Контролюйте артеріальний тиск.
Вимірювання артеріального тиску вдома допоможе зберегти впевненість, що хвороба під конторолем.
Підтримка артеріального тиску на постійному рівні – один із заходів профілактики інсульту.
Своєчасно звертайтеся до лікаря, щоб контролювати усі захворювання, які провокують інсульт: цукровий діабет, захворювання серця. Слідкуйте за регулярністю прийому лікарських засобів, призначених лікарем.
Відмовтеся від куріння.
Куріння пошкоджує артерії, підвищує артеріальний тиск, призводить до звуження судин. Складіть список причин, з яких потрібно відмовитися від куріння, та перечитуйте його щодня. Можна звернутися до лікаря за відмовою від куріння.
Обмежте вживання алкоголю.
Крім збільшення ризику розвитку інсульту, алкоголь може взаємодіяти з деякими лікарськими препаратами, завдаючи непоправної шкоди здоров’ю.
Уникайте внутрішньої психічної напруги.
Щоб покращити настрій, запитайте себе, чи будуть проблеми, які є зараз, мати значення через тиждень? Добре допомагає короткий регулярний відпочинок за відключенням усіх джерел подразнення. І не соромтеся просити допомоги, коли не справляєтеся самі.
Рухайтеся із задоволенням.
Підберіть вид активності, який вам подобається. Ходіть пішки, грайте з дітьми та онуками, працюйте в саду, танцюйте… Знайдіть компаньйона для занять, і користь від фізичної активності зросте. Не забувайте про самоконтроль. Припиніть заняття і зверніться до лікаря, якщо: важко дихати, з’явилося запаморочення або різка слабкість, сильний біль, холодний липкий піт.
Харчуйте правильно.
Здорове харчування сприяє зниженню рівня холестерину в крові, зменшенню утворення атеросклеротичних бляшок. Основна ідея здорового харчування – їсти більше овочів та фруктів, при цьому обмежуючи жир та сіль.
По меншій мірі половина тарілки повинна складатися із овочів та фруктів.
Важливо обмежити жирні гарніри і приправи, такі як майонез, вершкове масло, заправка для салата. Не більше ¼ тарілки повинно складати м`ясо або інший білок. Краще риба, боби, яловичина, пісне м`ясо домашньої птиці. Замість того, щоб смажити м`ясо, краще його варити або запекти. Біля ¼ тарілки повинно бути зайнято продуктами, що містять вуглеводи, такими як рис та картопля. Краще всього коричневий рис або цільнозерновий хліб.
Під час прийому їжі можна пити воду або молоко з низьким вмістом жиру (1%). Необхідно уникати солодких газованих напоїв та солоних овочевих соків.
Зруйнувати свої старі звички важко. Але коли здоров’я під загрозою, ніколи не пізно розпочати зміни на краще.Оскільки інсульт легше попередити, ніж лікувати, стежте за своїм здоров′ям