Сьогодні ми поговоримо про пресбіопію як найбільш поширене порушення рефракції ока.
Пресбіопія – патологія рефракції, котра виникає на тлі вікового зниження об’єму акомодації і проявляється погіршенням гостроти зору зблизька.
«Пресбіопія – це результат вікових змін в оці, то зрозуміло, що вона впливає на якість життя кожної людини. Подібний вплив буде носити суто індивідуальний характер, котрий залежить від основної рефракції (короткозорість, далекозорість, астигматизм, аметропія), віку, стану акомодації тощо», – розповідає завідувач офтальмологічним відділенням (поліклініки) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Ігор Юрійович Селівановський.
За словами лікаря-офтальмолога вищої категорії, перші ознаки пресбіопії виникають у віці 35-37 років, але пацієнти шляхом збільшення тексту на моніторі комп’ютера або планшета, збільшення яскравості освітлення (локального чи взагалі в приміщенні) та віддалення об’єкта компенсують погіршення зору зблизька.
Зазвичай після 40 років всі пристосувальні інструменти перестають працювати й пацієнти звертаються за допомогою до лікаря – офтальмолога чи оптометриста.
«Існує певна закономірність між віком пацієнта, якщо в нього немає інших порушень рефракції (короткозорості, далекозорості, астигматизму) та розміром порушення рефракції: у 40 років – +1,0 Дптр, у 45 років – +1,5 Дптр, у 50 років – +2,0 Дптр тощо. Зазвичай цей процес збільшення аномалій рефракції (пресбіопії) зупиняється на межі 60 – 65 років тому, що у кришталику розвивається вікова катаракта, яка в більшості випадків веде до міопізації ока, таким чином зменшуючи силу пресбіопії», – каже Ігор Селівановський.
Зазначимо, якщо у пацієнта основна рефракція далекозорість, то сила пресбіопії у нього буде більшою на величину далекозорості, та й перші ознаки пресбіопії з’являться раніше (у віці 30-32 роки). При короткозорості у пацієнта ми маємо протилежну картину: пацієнт значно пізніше помічає погіршення зору зблизька, окуляри для далі їм починають заважати. Вони починають їх знімати при роботі на близькій відстані.
«Лікування пресбіопії – це адекватна корекція, котра створює комфорт зору зблизька та збереже високу якість життя пацієнта. Найбільш поширений, доступний та безпечний спосіб корекції пресбіопії – це корекція окулярами. Окуляри створять високий зір зблизька на певний період часу (2-5 років), а потім зір зблизька поступово почне погіршуватися і окуляри доведеться змінити на більш сильні», – додає лікар-офтальмолог із 45-рчним досвідом роботи.
Втім, існує альтернатива окулярам для корекції пресбіопії – це контактна корекція (МКЛ) з пресбіопічним компонентом, але ціна питання та головне – вік пацієнта, який накладає певні функціональні обмеження, значно обмежує їх застосування.
Найбільш фізіологічною є корекція пресбіопії інтраокулярними лінзами (ІОЛ). При заміні кришталика сучасні мультифокальні ІОЛ забезпечують високий зір як в далечінь, так і зблизька.
Профілактики пресбіопії на жаль не існує, однак – здоровий спосіб життя, відповідний зоровий режим сприяють тому, що пресбіопія виникає пізніше ніж у більшості людей. Відзначимо також, що у віці 50-55 років різниця у рефракції практично вирівнюється.
Спеціалісти офтальмологічного відділення КНП «Міська лікарня №9» ЗМР завжди готові надати якісні медичні послуги щодо діагностики й лікування різноманітних патологій ока.
#пресбіопія #офтальмологія #зір #рефракціяока #9міськалікарня #9міськалікарнязапоріжжя #медициназапоріжжя