Ви зараз переглядаєте Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ)

Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ)

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Uncategorized

Це велика група вірусних захворювань, які виникають через багатьох збудників (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитіальні віруси), а також вірус грипу. Виникнення ГРВІ характеризується переважним ураженням дихальних шляхів та загальним інтоксикаційним синдромом.

        Є декілька шляхів передачі ГРВІ, хоча зазвичай прийнято вважати тільки один – повітряно-крапельний. Але  він не є єдиним, інший механізм передачі інфекції – контактний. Проте, слід пам′ятати, що в будь якому випадку джерелом інфекції при грипі є хвора людина, яка становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

Основні симптоми ГРВІ:

  • закладеність носа;
  • ринорея;
  • запалення в горлі;
  • кашель;
  • важке дихання;
  • м’язеві болі;
  • слабкість;

        Для більшості людей ГРВІ є неважким захворюванням, на відміну від грипу – який починається раптово і протікає клінічно важко. Але грип та ГРВІ підривають імунітет і провокують хронічні захворювання, особливо серед груп ризику – дітей, вагітних і осіб похилого віку. Тому слід пам′ятати, що саме грип вкрай небезпечний  своїми ускладненнями, в основному це: легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт); ускладнення верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів (отит, риніт, трахеїт); ускладнення з боку серцево-судинної системи (міокардит).

        Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2 – 3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців. Люди, які вакцинуються проти грипу, переважно на нього або не хворіють, або мають легший перебіг недуги. Загалом в Україні проти грипу вакцинується 0,3 – 0,8% осіб. У розвинутих країнах таких близько 65%.

        Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина власними силами може захистити себе від захворювань на ГРВІ та грип. Для цього потрібно уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися.

Володіючи цими елементарними знаннями про грип та ГРВІ, Ви значно підвищуєте свої шанси уникнути небезпечного захворювання та небажаних наслідків і ускладнень від хвороби. Цінуйте себе і будьте здорові!