З першого січня 2025 року згідно з наказом Кабінету міністрів України (постанова від 15 листопада 2024 року №1338) відбудеться ліквідація медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Замість МСЕК на базі закладів охорони здоров’я створюються мультидисциплінарні експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Що зміниться у новій концепції проведення оцінювання, розповіла голова лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Ольга Романець.
«Робота мультидисциплінарних команд не буде ідентичною роботі МСЕК. Експертні команди формуються та будуть функціонувати на базі кластерних та надкластерних лікарень. Отже, до складу команд залучатимуться лікарі, що ведуть амбулаторний прийом й працюють у стаціонарних відділеннях, тобто це лікарі-практики з досвідом роботи. Під час оцінювання буде ретельно вивчатися медична та інша документація пацієнта, що внесена в електронну систему та згодом колегіально виноситися рішення, стосовно встановлення групи інвалідності, продовження групи, ступінь втрати професійної непрацездатності. Крім того, встановлюватиметься причинний зв’язок «інвалідизації», необхідність у продовженні періоду тимчасової непрацездатності (для осіб, які лікуються за «лікарняним»), визначатимуться допоміжні засоби реабілітації та медичні вироби для пацієнта та вирішуватимуться інші питання. Після такого комплексного оцінювання буде видаватись витяг з висновку, котрий є рівноцінним колишній довідці МСЕК», – каже голова ЛКК КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Ольга Романець.
За яким «маршрутом» буде рухатись пацієнт?
«Пацієнт звертається до свого лікуючого лікаря, який є фахівцем вузького профілю, бо саме він, як спеціаліст може оцінити важкість стану пацієнта та при наявності ознак, котрі відповідають критеріям направлення на оцінювання (вони чітко прописані у постанові №1338 від 15.11.24) створює в електронній системі відповідне направлення на огляд та додає медичні документи й перелік інших документів. Втім, у наказі чітко зазначено, що навіть відповідність критеріям направлення на оцінювання, ще не дає підстав для встановлення інвалідності або прийняття інших рішень експертними командами! Звертаю увагу, це лише підстава для направлення.
Надалі адміністратор команд на етапі отримання цього електронного направлення, переглядає наявність документів вказаних у «електронній справі» та може повернути її лікуючому лікарю на “доопрацювання”. Йдеться про окремі випадки коли у «справі» відсутні зазначені законодавством документи, або відсутні медичні документи, а також у випадку коли електронне направлення не відповідає профілю команди. Наприклад, онкологічного хворого лікуючий лікар випадково направив до заклада, де немає онкологічної команди. Якщо з електронним направленням все гаразд, то така «справа» ставиться у графік розгляду, а електронна система «рандомно» обирає команду, котра проводитиме оцінювання. Якщо лікуючий лікар є членом команди, то система не допускає його до розгляду цієї «справи». Зверну увагу на ще одну важливу річ – ані адміністратор, ані члени команди не знають персональних даних пацієнта. Ці дані конфіденційні. Тобто, поки пацієнт не прийде на оцінювання ніхто у дисциплінарній команді не знає його прізвища», – пояснила Ольга Романець.
Зазначимо, у КНП «Міська лікарня №9» ЗМР створені Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО), котрі розпочнуть функціонувати з першого січня 2025 року.
Контактна електронна скринька: 9ml.expert@ukr.net