Ви зараз переглядаєте Розлади харчової поведінки: симптоми, лікування

Розлади харчової поведінки: симптоми, лікування

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Новини

30 листопада відзначається Міжнародний день боротьби з розладами харчової поведінки.

Розлад харчової поведінки – це група патологічних станів, при котрих людина переїдає, сильно обмежує себе в їжі або відчуває емоційний дискомфорт через власні харчові звички.

«Тобто, безконтрольне переїдання, недоїдання, відмова від їжі або одержимість здоровою їжею – це все і є розлади харчової поведінки, котрі призводять до серйозних наслідків для психічного та фізіологічного здоров’я людини. Наприклад, під час відчуття стресу, тривоги, людина сприймає процес вживання їжі, як спосіб справитись з емоційним дискомфортом. Принаймні, згадаємо, коли почалась війна, як люди «гасили» свій емоційний стан?», – розповідає психологиня відділення фізичної реабілітації КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Наталя Віталіївна Бегма (Наталья Бегма).

Наше тіло та свідомість пов’язані між собою, саме тому при розладах харчової поведінки у людини спостерігається психологічний розрив зв’язку з власним тілом. Велике значення приділяється своїм формам та вазі. Саме тому, люди з розладом харчової поведінки, для досягнення свого уявного результату використовують неприродні методи втрати ваги: прийом проносних та діуретичних препаратів, провокування блювання, виснажуючи фізичні тренування тощо.

Причини розладів харчової поведінки бувають:
– фізичні (спадкові фактори, порушення роботи гормональної системи, супутні соматичні захворювання);
– соціокультурні (ідеалізація основних стандартів краси, наприклад, популярні жіночі «90-60-90» занижена самооцінка, перфекціонізм, тиск з боку оточення, соціальна ізоляція тощо);
– психологічні причини харчового розладу (стрес, пережите психічне або фізичне насильство, супутні психічні захворювання тощо).

Як лікувати розлади харчової поведінки?
За словами Наталі Бегми, лікування завжди проводиться комплексне. Все залежить від етіології даних порушень, а також залежно від конкретного виду розладу та його тяжкості. Саме тому до лікування можуть залучатись лікарі: дієтологи, терапевти, ендокринологи та інші спеціалісти. Але враховуючи психогенну природу більшості розладів харчової поведінки, основою їх лікування є психотерапія, а саме виявлення психологічної причини, зміна поведінкових патернів, стабілізація емоційного стану та харчової поведінки тощо.

Як вберегти себе та близьких від розладів харчової поведінки?
– формуємо здорові харчові звички;
– здорове ставлення до тіла. Піклуємось про своє тіло та ментальне здоров’я;
– робота с самооцінкою. Коли самооцінка будується тільки навколо одного аспекту особистості (форма, вигляд тіла), це призводить до зацикленості та хиткості самооцінки. Тому треба усвідомлювати, що кожен з нас має багато граней особистості;
– свідомо обираємо контент. Усвідомлюємо ми чи ні, але наш мозок вважає за норму те, що людина бачить навколо. Саме тому важливо стежити за візуальним контентом: що ми дивимось, що читаємо, на що фокусуємо свою увагу.

Бережіть себе й дбайте про власне здоров’я!