Ви зараз переглядаєте С-реактивний білок – маркер діагностики

С-реактивний білок – маркер діагностики

У сезон підйому  простудних захворювань, загострення хронічних хвороб дихальних шляхів необхідно наголосити на важливості своєчасної діагностики таких захворювань, як пневмонія (як ускладнення коронавірусної інфекції) та загострення хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ).  Загострення ХОЗЛ є однією з найчастіших причин звернення хворих за невідкладною медичною допомогою. Частий розвиток загострень у хворих на ХОЗЛ призводить до прогресування захворювання, зниження якості життя, потребує суттєвих витрат на лікування. За даними ВООЗ нині ХОЗЛ є четвертою лідируючою причиною смерті у світі та єдиним захворюванням, смертність від якого постійно і значно збільшується за останні роки.

        Стандартним за будь-якого запалення в організмі є дослідження загального аналізу крові, в якому підвищується рівень лейкоцитів та ШОЕ. Однак ці показники залежать також від стану імунітету, супутніх захворювань та інших факторів. Показник ШОЕ, як правило, потребує більш тривалого спостереження у динаміці. На сьогоднішній день доступним, високочутливим та більш специфічним, ніж ШОЕ та лейкоцити є тест на С-реактивний білок (СРБ).

        Ця речовина виробляється печінкою. Воно є активатором імунної системи, основні функції якої пов’язані із захистом організму людини від пошкоджень різної етіології.

        На тлі будь-яких пошкоджень тканин завжди починається запалення. У цей момент лейкоцити продукують особливі речовини, які називаються інтерлейкіном. Саме вони, будучи компонентами імунної системи, стимулюють вироблення С-реактивного білка печінкою.

       Щойно у організмі починаються запальні процеси, СРБ починає збільшувати свою концентрацію. У здорової дорослої людини C-реактивний білок у крові при біохімічному аналізі крові не виявляється або допускається його показник не більше 5 – 10 мг/л (за різними даними).

       Перевищення норми, що свідчить про захворювання, відзначається вже за кілька годин, а протягом двох днів його рівень може бути перевищений у десятки або навіть сотні разів, залежно від гостроти хвороби. Визначити таке підвищення може лише клінічний аналіз із використанням реактивів високої чутливості.

        Надто високий рівень даного компонента є прямою ознакою запалення в тілі людини. СРБ вважається більш чутливим індикатором, ніж швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ), тому все частіше аналіз на С-реактивний білок призначають за скаргами пацієнта на самопочуття. СРБ є неспецифічним показником, але значення їх у медичних дослідженнях велике.

        Рівень СРБ приходить у норму вже через 5 днів від початку запалення або його припинення.

        Визначення вмісту СРБ крові є найкориснішим за наступних клінічних ситуацій:

• пошук запальних процесів та інфекційних хвороб;

• загострення хронічних захворювань запального характеру;

•інфаркт міокарда;

• оцінка ступеня пошкодження тканин та активності хвороби;

• оцінка ефективності лікування антибіотиками;

• диференціальний діагноз: бактеріальна чи вірусна інфекція;

• хвороба Крона, виразковий коліт;

• ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак;

• визначення ризику серцево-судинних захворювань;

• прогнозування тяжкості перебігу запальних захворювань;

        Навіть якщо пацієнт почувається абсолютно здоровим, а норми основних показників не перевищені, можливий позитивний тест на високу норму С-реактивного білка. Такий стан з результатами даних можливий на початку розвитку хвороби (безсимптомної стадії), коли інфекція тільки потрапила в організм і почала свою руйнівну діяльність.

        Рівень СРБ приходить у норму вже через 5 днів від початку запалення або його припинення.

        Перед тим, як сдавати аналіз на СРБ, пацієнту потрібно підготуватися. Протягом доби перед здаванням крові слід відмовитися від прийому будь-яких медичних препаратів, а про прийом ліків, від яких залежить життя пацієнта, повідомити лікаря. Заборонені важкі фізичні навантаження, алкоголь, жирна та смажена їжа, сигарети. Здавати кров потрібно натще в ранковий час, коли концентрація всіх складових сироватки максимальна.

        Розшифровка отриманих у ході дослідження даних проводиться лікарем.

Визначення СРБ сьогодні є одним з тих методівлабораторноїдіагностики, за допомогоюякогоможна в максимально стислийтерміноцінити стан хворого, зробити прогноз і визначитиефективністьлікування, що проводиться.