Ви зараз переглядаєте Інсульт: методи реабілітації та відновлювальний період

Інсульт: методи реабілітації та відновлювальний період

  • Категорія запису:Новини

Інсульт – синдром, що характеризується раптовим розвитком неврологічного дефіциту, який зберігається не менш, ніж 24 години, і зумовлений вогнищевим ураженням центральної нервової системи внаслідок порушення мозкового кровообігу.

«Перенесений інсульт часто супроводжується повною або частковою втратою тієї чи іншої функції або їх у комплексі. В цілому, після інсульту може відзначатися п’ять типів порушень функцій головного мозку: параліч кінцівок або деяких частин тіла, сенсорні порушення, проблеми з мовленням та її розумінням, проблеми з пам’яттю, мисленням, емоційні порушення. Наслідки, спричинені інсультом, можуть означати, що пацієнт повинен змінитися, заново навчитися жити зі своєю проблемою», – розповідає завідувачка відділення фізичної реабілітації КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Катерина Вікторівна Міщенко (Катерина Міщенко).
Основним завданням реабілітації після інсульту є створення оптимальних умов, аби максимально відновити функцій організму, порушені хворобою.

Методи реабілітації при інсульті:
– фізична терапія – включає різні вправи і техніки, які спрямовані на покращення рухової функції та координації, може включати вправи для м’язів, розтяжки, балансування та ходи
– ерготерапія – спрямована на відновлення рухових навичок, необхідних для виконання щоденних життєвих задач, таких як одягання, купання та приготування їжі; може включати вправи для рук, пальців та координації рухів
– логопедія – вправи та техніки для покращення мовлення та розуміння мови
– психологічна підтримка

«Як тільки життєво важливі показники хворого (тиск, частота серцебиття) прийдуть у норму, рекомендується одразу приступати до реабілітації. Швидке реагування дозволяє досягти максимального результату та допоможе уникнути ускладнень, здатних погіршити стан пацієнта. Додам, що лише з початку цього року у відділенні пройшло курс реабілітації після перенесеного інсульту близько семи десятків пацієнтів», – каже лікарка-терапевтка Катерина Міщенко.
Отже, відновлювальний період умовно поділяється на:

▪️ гострий (місяць після інсульту)
▪️ ранній (півроку після інсульту)
▪️ пізній (від 6 до 12 місяців)
▪️ віддалений (від 12 місяців)

Основне завдання в гострому періоді проводити профілактику, запобігти рецидиву, оцінити ступінь пошкодження мозку та організму, скласти докладну та продуману програму реабілітації.

Для відновлення рухових функцій застосовуються елементарні гімнастичні вправи, зміна положення тулуба пацієнта, масаж. Відновлення мови починається з найпростіших вправ, гімнастики лицьових м’язів, язика, губ. Зазвичай, мова відновлюється пізніше, протягом півроку. Але для повного відновлення може знадобитися більше часу. У гострому періоді реабілітації важливо призначити правильний підбір медикаментозних препаратів.

Ранній етап – проводиться протягом півроку після нападу. Він особливо важливий для відновлення моторики і рухових функцій організму хворого, особливо в перші три місяці. Процедура виконується в відділенні реабілітації після інсульту або центрі реабілітації після інсульту із залученням профільних фахівців.

Наступні етапи є «закріплюючі». У цих періодах відбувається розвиток тих поліпшень, які настали у гострому та ранньому етапі реабілітації. Хворого навчають самообслуговування, заняття на тренажерах, читання тощо.
Крім дотримання всіх рекомендацій, висунутих лікарями, необхідно дотримуватись правил, які допоможуть хворому швидше відновитися. До них належить:

– дотримання здорового способу життя: виключення прийому алкогольних напоїв, тютюнових виробів
– дотримання правильного раціону харчування, виключення жирної, важкої їжі. Раціон повинен бути багатий на білок і корисні жири, з низьким вмістом швидких вуглеводів
– комплексно підходити до питання реабілітації після інсульту, спрямовуючи дії одночасно відновлення всіх втрачених функцій
– постійна психоемоційна підтримка хворого

Реабілітаційний прогноз залежить від багатьох факторів: як швидко розпочато лікування, від віку та стану пацієнта. Тому час повернення до повноцінного життя індивідуальний − від декількох тижнів до кількох (!) років. Протягом першого року після інсульту усі відновлювальні процеси відбуваються активніше, але потім вони не зупиняються!

У разі необхідної консультації з питань фізичної реабілітації радимо звертатись до фахівців нашої клініки за телефоном:
+38 (061) 283-30-09