Ви зараз переглядаєте 10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров`я

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров`я

  • Категорія запису:Новини

Психічне здоров’я належить до найбільш серйозних проблем суспільства, оскільки в той чи інший період життя, проблеми психологічного характеру виникають, принаймні, у кожного четвертого (❗️) жителя будь-якої країни світу.

Пандемія COVID-19, а тепер ще й війна, що триває майже два роки, ще більше посилюють наслідки для здоров’я українців й впливають на людей різного віку багатьма способами:

– через інфекції, хвороби;
– поранення, що іноді призводять до смерті, приносячи важку втрату членам сім’ї, які залишилися в живих;
– через економічні наслідки, пов’язані з втратою даху над головою;
– втрату роботи, або вимушеної праці з фізичним віддаленням від сім’ї й звичних умов життя.

Слід розуміти, що провісниками психічних захворювань є стреси, яким сприяють інформаційні навантаження, політичні та економічні катаклізми, які, на превеликий жаль, стали складовою життя сучасної людини. Надмірне занепокоєння та стрес в свою чергу можуть сприяти розвитку деяких хвороб серця, послаблювати імунну систему.

Психологічні проблеми також збільшують ймовірність неправильного поведінкового вибору, що проявляється у пристрастях до куріння й наркотиків, зловживання алкоголем.

Найпоширеніше психічне захворювання – депресія. Депресії та невротичні розлади набувають характеру епідемії і знаходяться на другому місці після патології серця та судин. До того ж психічні розлади – безумовні фактори ризику розвитку інших хвороб (серцево-судинні захворювання, діабет та ін.), а також нанесення ненавмисних та навмисних травм. Через це одним із головних завдань «Всесвітнього дня психічного здоров’я» є скорочення поширеності депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії, розумової відсталості.

Основні кроки на шляху до стійкої та здорової психіки:

– дбайте про своє фізичне тіло, повноцінно харчуючись, виділяючи достатньо часу на сон і регулярно займаючись фізичними вправами;
– розвивайте стосунки з людьми, з якими ви можете поговорити та поділитися як своїми тривогами, так і радощами;
– прислухайтеся до себе, своїх почуттів та переживань, емоцій, тілесних відчуттів;
– приймайте власний життєвий досвід із вдячністю;
– поповнюйте ресурс (слід спробувати знайти для себе ту діяльність при виконанні котрої ви почуватиметеся краще, легше або «окриленим»);
– уникайте активності, що ґрунтується на негативі. Постарайтеся знайти собі сенс від тієї діяльності, якою займаєтеся;
– прощайте себе та інших (тримаючи у пам’яті недобрі почуття чи минулі помилки, ми «звалюємо зайвий тягар собі на плечі»);
– щоб знизити рівень тривоги і стресу, відпишіться від тих пабликів новин, котрі породжують у вас саме ці почуття;
– відкладайте гаджети хоча б за дві години до сну;
– більше часу проводьте із сім’єю, друзями.

«Пам’ятайте, що кожному з нас слід самотужки докладати зусиль для збереження та зміцнення свого здоров’я, а також допомогти близьким, які потребують додаткової турботи та підтримки», – радять психологині відділення фізичної реабілітації КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Оксана Бризгунова та Яна Величко.

Зберігти психічне здоров’я – є одним з основних завдань у реалізації наших подальших планів!