Ви зараз переглядаєте 10 листопада – Всесвітній день кератоконуса.

10 листопада – Всесвітній день кератоконуса.

  Чи знали ви, що є всесвітній день кератоконуса, який відзначається 10 листопада?Ці листопадові заходи у першій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

         Цей день присвячений підвищенню поінформованості всіх людей про це захворювання, а також висвітленню та пропаганді сучасних методів лікування серед тих, хто живе з кератоконусом.

         Термін «кератоконус» складається з двох слів, які в перекладі з грецької звучать як «рогівка» та «конус». Кератоконусом називають дегенеративні структурні зміни, що вражають орган зору. В результаті відбувається стоншення рогівки, через що вона втрачає нормальну сферичну форму і набуває конічної. Зазвичай форма рогівки змінюється повільно протягом кількох років. Але іноді можливе швидке прогресування хвороби.

         У більшості випадків кератоконус вражає підлітків, але може спостерігатися у дітей та молоді. Найчастіше вперше кератоконус проявляє себе у 2-й чи 3-й декаді життя.

Симптомикератоконусу:

• Зниження зору спочатку одного ока, потім другого.

• Спотворення букв під час читання, зливання символів. Характерний симптом кератоконуса – множинні уявні зображення, що отримали назву монокулярної поліопії. Особливо проявляється цей ефект, якщо дивитися на контрастні зображення, наприклад, білу точку, розташовану на чорному тлі. Хвора людина замість однієї точки побачить безліч зображень.

• Очі швидко втомлюються, іноді виникає печіння в очах, відчуття піску або стороннього тіла.

• Розсіювання світла навколо його джерела, наприклад, при погляді на лампочку, що горить, хворий бачить ауру навколо неї.

•Необхідність часто змінювати окуляри і поганий зір, що не покращується при використанні окулярів.

Причини кератоконусу: Припускають, що викликати кератоконус здатні:

• спадкова схильність;

• клітинні процеси;

• стресові ситуації;

• травмування рогівки;

• несприятливі умови довкілля.

Класифікаціякератоконусу:

Залежно від кривизни рогівки кератоконус може бути:

• легким (менше 45 діоптрій);

• середнім (45-52 діоптрій);

• розвиненим (52-65 діоптрій);

• тяжким (більше 62 діоптрій).

         Діагностика кератоконуса Постановка діагнозу на ранніх етапах розвитку кератоконуса вкрай важлива, але водночас скрутна, навіть за умов нинішнього розвитку медицини. До цього часу до кінця залишаються не ясними причини захворювання. Виявлення цього захворювання проводиться офтальмологом на основі скарг пацієнта, клінічних ознак та анамнестичних даних. Офтальмолог може запідозрити кератоконус, якщо навіть за бездоганного підбору окулярів пацієнту не вдається досягти необхідної гостроти зору. Проте постановка остаточного діагнозу провадиться шляхом проведення додаткових апаратних та фізикальних досліджень.

            До проявів хвороби, здатних підтвердити побоювання лікаря, належать витончення строми, скупчення оксиду заліза у шкірному покриві та розриви Боуменової оболонки. Перераховані вище проблеми виявляються за допомогою щілинної лампи. Виявити зміни, що призводять до викривлення форми рогівки, здатні спеціальні прилади – кератометр та ретиноскоп. Щоб встановити точний діагноз, лікар вдається до допомоги ультразвукового дослідження. Воно дозволить виміряти ступінь витончення рогівки. У зв’язку з появою нових технічних можливостей для діагностики даного захворювання частота кератоконуса за останні 10 років зросла і на сьогоднішній день становить 1/400 – 1/600.

Як лікуютькератоконус:

         На жаль, на сьогоднішній день не створили ліків, здатних повернути рогівку у колишнє становище. Але якщо не терти очі, то прогресування недуги сповільниться.

        Якщо м’які контактні лінзи та окуляри виявляться марними, лікар порекомендує скористатися жорсткими лінзами.

       У крайніх випадках офтальмолог рекомендує хірургічне втручання.

       В даний час в арсеналі кваліфікованого офтальмохірурга є широкий спектр хірургічних методів лікування кератоконусу. Однак необхідно зазначити, що найбільш ефективним вважається лікування на ранніх стадіях кератектатичного процесу, що можливо при своєчасній правильній діагностиці кератектатичного процесу.

Найбільш ефективними сучасними методами ранньої діагностики кератектатичного процесу є: комп’ютерна кератотопографія, оптична когерентна томографія, конфокальна мікроскопія, що сканує, імерсійна конфокальна мікроскопія, аналіз елеваційних карт.

         На сьогоднішній день кератоконус є маловивченим захворюванням. Але навіть за такої умови небезпека хвороби невелика, адже медикам вдалося розробити безліч способів боротьби з цією патологією.

        Сьогодні в медичній практиці немає медикаментів, які змогли б зупинити розвиток кератоконуса або вилікувати його повністю. Але деякі препарати здатні покращити стан пацієнта, усунути неприємні симптоми і тимчасово уповільнити прогресування патології.

Важливорозуміти, щозвертатися до офтальмолога слідякомогараніше при появі перших тривожнихсимптомів. Цедозволяєрозпочатилікуванняраніше, запобігши тяжкому прогресуваннюхвороби та необхідності оперативного лікування.