Системний червоний вовчак (СЧВ) – це хронічне захворювання аутоімунної природи. Аутоімунне означає, що організм починає виробляти антитіла у відповідь на це захворювання і при цьому починає вражати інші органи та тканини. Найчастіше – шкіру, нирки, легені, серце, судини. Організм починає працювати проти себе, знищувати себе.
Щодня більше 5 мільйонів людей у всьому світі борються з часто виснажливими наслідками для здоров’я від вовчаку, потенційно смертельного аутоімунного захворювання, здатного пошкодити практично будь-яку частину тіла, включаючи шкіру, серце, легені, нирки та мозок.
Вовчак може імітувати багато захворювань. Більшість пацієнтів відзначають втому, у них може бути висипання на обличчі, на переніссі та щоках у вигляді метелика. Багато симптомів маскуються під артрит та часті лихоманки. Хвороба вражає шкіру, суглоби, нирки, серце та кровоносні судини пацієнтів. Поряд із складнощами ранньої діагностики, іншою проблемою вовчаку вважається її багатоплановість – двох однакових випадків хвороби, як правило, не зустрічається.
Системний червоний вовчак небезпечний тим, що може призвести до розвитку серцевої, ниркової, печінкової недостатності. Все це може протікати дуже швидко, навіть блискавично. І тут дуже важливо правильно поставити діагноз і якнайшвидше розпочати правильне лікування, щоб уникнути розвитку ускладнень.
Звернутися до лікаря слід у тому випадку, якщо ви помітили висип на обличчі в області вилиць і носа у формі «метелика», якщо відчули біль у суглобах, найчастіше в суглобах кистей, гомілкостопа, в колінах. Якщо до цих тривожних «дзвіночків» додаються температура та загальне нездужання, а також набряки, варто негайно звернутися до лікаря. Чим швидше буде поставлено правильний діагноз, тим меншим буде ризик розвитку небезпечних ускладнень.
Ліків від цієї хвороби не існує. Але є схеми лікування, які багато в чому дозволяють знизити активність захворювання та запобігають ускладненням.
Пацієнти з червоним вовчаком повинні обов’язково захищати шкіру: вибирати одяг з довгим рукавом, капелюхи з широкими полями та користуватися сонцезахисним кремом.
Вовчак – це не вирок, головне – розпочати боротьбу з хворобою. Тому з появою будь-яких ознак захворювання слід негайно звернутися до фахівця.
На жаль, повністю вилікувати системний червоний вовчак поки що неможливо. Однак сьогодні пацієнтам доступні сучасні терапевтичні опції, які за своєчасного використання дозволяють вести повноцінне життя. Якщо вчасно діагностувати захворювання та підібрати правильне лікування, можна добитися контролю над перебігом хвороби – стійкою ремісією та зменшення ризику ураження внутрішніх органів.
У разі спостереження будь-яких проявів розладу здоров’я – негайно звертайтесь до сімейного лікаря, який вас направить до профільних спеціалістів!