Ви зараз переглядаєте 11 квітня відзначається Всесвітній день боротьби із хворобою Паркінсона

11 квітня відзначається Всесвітній день боротьби із хворобою Паркінсона

  • Категорія запису:Новини

Хвороба Паркінсона – це хронічне дегенеративне захворювання нервової системи, відбувається загибель нервових клітин в області середнього мозку. Виникають специфічні проблеми у руховій сфері людини. Людина, яка хворіє на цю хворобу втрачає здатність контролювати свої рухи.

«Захворювання розвивається відносно повільно, але має схильність до прогресування. На сьогоднішній день близько 4% населення похилого віку (переважно жінок) страждають від проявів паркінсонізму, – розповідає лікарка-неврологиня неврологічного відділення КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Наталія Кімаш.

Поява хвороби Паркінсона до кінця не вивчена, але причинами захворювання вважають:
– спадковість або генетичну схильність;
– старіння;
– вплив деяких токсичних речовин;
– атеросклероз судин головного мозку;
– вірусні інфекції, що призводять до постенцефалітичного паркінсонізму;
– тяжкі та повторні черепно-мозкові травми;
– перенесені мозкові інсульти на тлі гіпертонічної хвороби.

Основними ознаками хвороби є – тремтіння у спокої однієї чи кількох кінцівок, зменшення кількості рухів, уповільнення при виконання рухів, скутість, біль, нестійкість у вертикальному положенні тіла. При ходьбі хворі не роблять рухів руками, їм характерна «боксерська» поза.

«Хворі можуть виглядати байдужими, хоча насправді зазвичай переживають ту чи іншу ситуацію, як здорові люди. У таких хворих може порушуватись мова, вона стає нерозбірливою. Близькі хворому люди часто гніваються, думаючи, що хворий недбало вимовляє фрази. Ця незручна обставина може бути подолана, якщо близькі зрозуміють, що хворий не може говорити інакше», – каже лікарка-неврологиня вищої категорії Наталія Кімаш.

Слід зазначити, що це захворювання більше впливає на фізичний стан людини, а не на інтелект. Хвороба призводить до інвалідності, залишаючи повну ясність свідомості. Отже, «паркінсонізм» – це не вирок, не смертельна хвороба. На сьогоднішній день у дослідженні шляхів боротьби із захворюванням досягнуто певного прогресу. Відкрито нові способи лікування, апробуються нові методики. Зараз медицина має в своєму розпорядженні як мінімум сім груп препаратів, які можна замінювати і комбінувати. Якщо схема лікування підібрана правильно, то якість життя можна  значно поліпшити.

Правильна дієта, режим фізичних навантажень та повсякденної активності, правильний прийом лікарських препаратів, правила безпеки у повсякденному житті, відповідна організація домашнього побуту та багато іншого можуть допомогти пацієнтам, які страждають на паркінсонізм. Незамінну допомогу хворому можуть надати любов, турбота та уважне ставлення з боку близьких. Людям, які доглядають хворих паркінсонізмом, необхідно зрозуміти, що прохання хворого не є примхою – просто деякі речі йому важко зробити самому, і він звертається за допомогою до оточуючих.  Знайти взаєморозуміння – одне з нелегких, але вирішуваних завдань.

Для тих, хто допомагає хворим на хворобу Паркінсона подолати труднощі цього хронічного захворювання варто дотримуватись таких рекомендацій:

  • допоможіть людині дотримуватись спеціальної дієти, яку призначив лікар;
  • хворому треба виконувати фізичні вправи – будь-які заняття, які бувають можливими за умов обмеженої рухової активності, це збереже діяльний інтерес до життя;
  • коли трапляється порушення мови, потрібно і можна читати вголос разом із пацієнтом, спонукайте його говорити римовані речення – виявіть при цьому терпіння;
  • потрібно адаптувати умови проживання для хворого: звільніть квартиру від захаращень, які заважають переміщенню за прямим маршрутом;
  • правильно організуйте ванну кімнату та туалет, встановіть опорні скоби на стінах, покладіть нековзні килимки.

Фахівці радять всіляко підтримати рідну людину, у якої з’явилася хвороба Паркінсона, головне – не залишати віч-на-віч зі своїм захворюванням! Ретельне дотримання рекомендацій щодо терапії та способу життя дозволяє багато років зберігати соціальну активність, підтримувати гідний рівень життя пацієнтів із хворобою Паркінсона.

Бережіть своїх близьких та будьте здорові!

👉 підпишіться на наші сторінки у Instagram та Facebook, аби отримувати сповіщення про нові публікації та відео