13 вересня – Всесвітній день боротьби із сепсисом

  • Категорія запису:Новини

На сьогодні сепсис трапляється частіше, ніж серцеві та онкологічні захворювання. Щохвилини від нього гине 14 людей, а щороку від нього помирає більше людей, ніж від раку простати, молочної залози та ВІЛ разом узятих.

Що таке сепсис простими словами: сепсис («гниття» у перекладі з грецької) – це загальне інфекційне зараження організму, поширення інфекції у якому відбувається кровотоком. Захворювання вражає не окремий орган, а весь організм.

«Часто сепсис стає продовженням розвитку різних місцевих запалень, наприклад, фурункула, флегмони, абсцесу, менінгіту, що викликається менінгококовою інфекцією, яка також може призвести до розвитку менінгококового сепсису. Пацієнти, хворі на сепсис, як правило, мають імунітет, ослаблений первинним запальним процесом. Саме на тлі знижених захисних функцій організму підвищується ризик розвитку сепсису як вторинного запального процесу», – розповідає завідувач відділення кістково-гнійної інфекції КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Ігор Анатолійович Засипко.

Головна умова розвитку гнійного сепсису – потрапляння до організму пацієнта збудників інфекції (вірусів, грибків, бактерій). Імунна система починає активну боротьбу зі збудниками, наслідком чого і стає запальний процес в організмі – відбувається масове інфікування гнильними продуктами, що утворилися внаслідок руйнування патогенних мікроорганізмів. Ослаблення імунної системи призводить до того, що вона не справляється із завданням своєчасної локалізації патогенних організмів. Вони потрапляють у кровотік, внаслідок чого сепсис у крові розноситься по всьому організму, вражаючи всі органи та системи.

«Сепсис найчастіше не є самостійним захворюванням, тому «заразитися сепсисом» неможливо. Як ускладнення багатьох захворювань, нині сепсис є основною причиною смерті дорослого населення. У минулому воно закінчувалося летально у 80% випадків. Сьогодні завдяки досягненням сучасної медицини цей показник зменшився, але продовжує залишатися досить високим та становить 30-40%», – додає лікар-ортопед-травматолог Ігор Засипко.

Профілактика сепсису:
– своєчасне і правильне лікування інфекцій, що стали причиною розвитку первинних вогнищ;
– суворе дотримання асептичних та антисептичних правил проведення будь-яких медичних операцій.

«Використання антибактеріальних засобів має бути грамотним. Віруси, гриби та мікроби мають властивість пристосовуватися. Невиправдане застосування сильних антибіотиків веде до того, що інфекції адаптуються, стають розумнішими і боротися з ними стає складніше», – вважає Ігор Анатолійович Засипко.

Отже, самолікування слід виключити принципово. Найкраще рішення – звернення до фахівця. Бережіть себе й будьте здорові!

Контакти відділення кістково-гнійної інфекції:
м. Запоріжжя, вул Щаслива/Дудикіна 1/6 (5 поверх хірургічного корпусу)
Попередній запис на прийом за телефоном:
+38 (061) 224-37-66