Ви зараз переглядаєте 13  жовтня – Всесвітній день зору

13 жовтня – Всесвітній день зору

 Щорічно у жовтні весь світ відзначає Всесвітній день зору для привернення уваги населення до проблем порушення зору та сліпоти.

         Оскільки рівень життя зростає, постійно розвиваються медичні технології та з’являються можливості для виконання різних мікрооперацій, можна було б подумати, що проблем із очима має бути менше. Однак у всьому світі спостерігається прямо протилежна тенденція – зір людей погіршується.

         Захворювання очей та порушення зору широко поширені і дуже часто залишаються без лікування. У всьому світі щонайменше 2,2 мільярда людей живуть з тією чи іншою формою порушення зору, і з них як мінімум 1 мільярд людей страждає на порушення зору, яким можна було б запобігти або усунути.

          У світі, побудованому на здатності бачити, зір, що є ключовим органом почуттів людини, життєво необхідному кожному етапі нашого життя. Ми сприймаємо зір як належний, але без нього нам довелося б докласти колосальних зусиль, щоб навчитися ходити, читати, відвідувати школу та працювати. Порушення зору відбувається, коли захворювання очей надає негативний вплив на зорову систему та одну або кілька її функцій. Порушення зору має серйозні наслідки для людини протягом усього життя. Однак багато з цих наслідків можна пом’якшити шляхом своєчасного доступу до якісної офтальмологічної допомоги та реабілітації.

          Медична статистика останніх років стабільно виявляє у людства серйозні проблеми із зором. Вплив зовнішніх факторів, які негативно впливають на здатність бачити, немало:

• природне старіння;

• телевізор, комп’ютер, сенсорні телефони та інші гаджети;

• 3D-технології;

• шкідливі звички, бідне вітамінами харчування та порушений обмін речовин;

• погана екологія.

Фактори ризику та причини захворювань очей включають вік, генетику, спосіб життя та поведінку, інфекції та різні стани здоров’я. Головними причинами сліпоти у всьому світі, за ступенем поширеності, є:

  • катаракта (помутніння кришталика, що перешкоджає проходженню світла);
  • нескоректовані рефракційні аномалії (близорукість, далекозорість, астигматизм);
  • глаукома (група захворювань, що призводять до атрофії зорового нерва);
  • діабетична ретинопатія (зумовлена ​​діабетом);
  • дистрофія сітківки.

         Є також ряд інших захворювань, наприклад, проблеми з сітківкою ока, грибкові кератити, а також мікроби, які загрожують зору користувачів контактних лінз, які не дотримуються вимог гігієни.        Потрібно також враховувати, що захворювання очей нерідко бувають пов’язані з іншими проблемами зі здоров’ям, наприклад, з цукровим діабетом (діабетична ретинопатія), тому пацієнти з діабетом повинні особливо ретельно стежити за своїм зором та регулярно відвідувати лікаря-офтальмолога.

         Проблеми з очима можуть бути симптомом різних системних захворювань, наприклад ревматичних, туберкульозу, сексуально-трансмісивних, у підлітків — юнацького ідіопатичного артриту та інших. Тому скарги на проблеми із зором не можна ігнорувати в жодному віці.

         Недостатній доступ до якісної офтальмологічної допомоги є суттєвим фактором ризику прогресування захворювань очей та несприятливого результату лікування. В даний час доступні ефективні методи профілактики та лікування більшості захворювань очей. Важливо, що деяким захворюванням, таким як трахома, можна запобігти, при цьому іншим, наприклад, глаукомі  або катаракті, запобігти складно, але можна лікувати і тим самим зменшити ризик порушення зору. Дистрофічні зміни сітківки можна усунути її трансплантацією.

          До заходів профілактики захворювань очей належить не тільки періодичне відвідування лікаря, а й дотримання нескладних правил:

  • відмова від куріння: нікотин різко розширює та звужує судини, порушуючи харчування та кровопостачання ока;
  • використання в їжу зміцнювальних судини сітківки ока продуктів: чорниці, моркви, чорної смородини;
  • обмеження впливу екранів телевізорів і комп’ютерів;
  • рівномірне освітлення робочого місця;
  • для захисту очей від шкідливої дії ультрафіолетових променів використовувати якісні сонцезахисні окуляри;
  • дотримуватися правил особистої гігієни під час використання контактних лінз та окулярів;
  • для відпочинку очей під час роботи за комп’ютером робити вправу «20-20-20»: кожні 20 хв дивіться на 20 м удалечінь протягом 20 с. Ця швидка вправа допоможе зменшити напругу очей.
  • і жодного самолікування: ставити діагноз та призначати правильні методи корекції зору – лише у компетенції офтальмолога.

         Найважливіший фактор профілактики здоров’я очей – це періодичний, не рідше 1 разу на рік, контроль гостроти зору, вимірювання внутрішньоочного тиску у лікаря – окуліста. При своєчасному виявленні порушення зору у 85% випадків піддаються профілактиці та лікуванню.

Своєчасний доступ доякісноїдопомогимає великий вплив на наслідкизахворювань очей.

Пройтиобстеження, отриматикваліфікованудопомогу та консультаціїлікарів-офтальмологіввизможете у нашій лікарні.