Рак шкіри – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань.
Розрізняють дві форми раку шкіри: базальноклітинний (базаліома) та плоскоклітинний рак шкіри. Для базаліоми характерне повільне зростання. Течія її сприятливіша, і вона не дає метастази.
Плоскоклітинний рак шкіри протікає агресивніше: швидке зростання пухлини й дає метастази.
До появи та розвитку у людини раку шкіри завжди спостерігаються так звані «передпухлинні стани». До них відносяться:
– виразки шкіри, які довго не загоюються;
– запальні процеси;
– доброякісні пухлини шкіри (папіломи, бородавки);
– шкірні захворювання (екзема, псоріаз, лишай тощо);
– рубці після опіків, поранень, обморожень;
– післяопераційні нориці.
«Рак має різноманітні симптоми, на які слід звернути увагу. Деякі з них включають появу нових утворень, зміну розміру, форми або кольору родимок, появу незвичайних виразок, яскраво-червоних плям або ран, що не загоюються. Інші ознаки можуть включати свербіж, болючість, кровотечу або зміни навкруги. Якщо ви помічаєте такі симптоми, важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування», – розповідає лікарка-дерматовенерологиня хірургічного відділення №1 (поліклініки) КНП “Міська лікарня №9” ЗМР Марія Володимирівна Проценко.
Скринінг раку шкіри може бути економічно ефективним, оскільки шкіра — одна зі сприятливих локалізацій, що зумовлює ранню діагностику та успішне лікування пухлинної хвороби. Дерматоскопія – це неінвазивна техніка дослідження шкіри за допомогою дерматоскопа.
«Впровадження скринінгу новоутворень шкіри дерматологами та косметологами дозволяє проводити ранню діагностику новоутворень шкіри», – додає лікарка-дерматовенерологиня.
Для запобігання розвитку раку шкіри рекомендуємо наступне:
– захищайте шию та обличчя від сонячних променів. Особливо за цим необхідно стежити тим, у кого світла шкіра, і людям похилого віку;
– не допускайте сухості шкіри, регулярно застосовуйте живильні креми;
– дотримуйтесь заходів особистої гігієни, використовуючи продукти побутової хімії;
– дотримуйтесь усіх необхідних правил безпеки, якщо Ваша робота пов’язана з використанням хімічних речовин (фармацевтичні препарати, азотна кислота, бензол, пестициди тощо)
– вчасно лікуйте виразки, вовчак, хронічні передракові дискератози;
– захищайте рубці та шрами від механічних пошкоджень;
– будьте особливо уважні до дітей та підлітків, оскільки саме поведінка у дитячому та підлітковому віці може визначати ймовірність розвитку раку шкіри у наступні роки;
– регулярно здійснюйте самодіагностику. Оглядайте шкіру на предмет появи нових родимок, ластовиння та утворень, і, якщо ви відмітите будь-які зміни родимок і ластовиння або поява нових і підозрілих утворень, негайно звертайтеся до лікаря.
За словами Марії Проценко, дотримання вищезгаданих рекомендацій, онкологічна настороженість до змін на шкірі, дозволить зберегти здоров’я на довгі роки.