Ви зараз переглядаєте 14 березня – Всесвітній день нирки

14 березня – Всесвітній день нирки

  • Категорія запису:Новини

День нирки — чудова нагода згадати, що крім раку та коронавірусу існують не менш страшні хвороби.

Нирки – багатофункціональний орган. Насамперед нирки виводять із організму зайву рідину та шлаки, регулюють електролітний склад та кислотно-лужний баланс, беруть участь у регуляції артеріального тиску. Крім того, нирки виробляють речовину, котра бере участь у створенні червоних кров’яних тілець – еритроцитів, які забезпечують киснем усі органи й тканини нашого організму.

«Підступність хвороб нирок полягає у скритності їхнього перебігу, найчастіше вони протікають без больових відчуттів. Нирки повільно “здають” свої функції. У людини може виникнути анемія, млявість, сонливість, гіпертонія. Усі ці симптоми неспецифічні, і людина, яка до себе не прислухається та не обстежується вчасно, пов’язує їх із недосипанням, перевтомою, коливанням атмосферного тиску чи типом погоди. Тим часом відбувається пошкодження нирок, або зниження їх функції, що веде до хронічної ниркової недостатності», – каже лікар-уролог хірургічного відділення №1 (поліклініки) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Ігор Іванович Коваленко.

Хронічна хвороба нирок (ХХН) – стійке порушення, зниження функцій нирок протягом трьох місяців і більше. Виділяється п’ять стадій ХХН. Перші, як правило, займають тривалий період часу та протікають безсимптомно, але кожна наступна стадія коротша по терміну, тому що нефронів залишається все менше і вони вже не можуть виконувати свою “роботу” у повному обсязі. Це призводить до п’ятої стадії, коли людині вже потрібна замісна ниркова терапія.

Зіткнутися із хворобою нирок можна у будь-якому віці.

Основні фактори розвитку захворювання:
– шкідливі звички (вживання алкоголю та куріння);
– тривале та безконтрольне вживання медикаментів;
– недостатнє споживання чистої питної води; часто викликане заміщенням її соками, газованими та тонізуючими напоями;
– малорухливий спосіб життя;
– неправильне харчування (надмірне споживання солі, суворі дієти, надмірне споживання білка);
– різного роду хронічні та інфекційні захворювання;
– зовнішні фактори, пов’язані зі знаходженням у некомфортних температурних режимах (холод чи спека).

«Якщо ниркова патологія вже розвинулася, то важливо уповільнити її – це можливо. Термінальна стадія хвороби робить людину залежною від діалізу і значно скорочує роки та якість життя. Хоча зараз технології діалізної терапії зробили крок вперед, основною реабілітацією пацієнтів на діалізі вважається успішна трансплантація нирки, яка дає шанс на повернення до нормального способу життя, не прив’язаного до відвідування медичного центру 3 рази на тиждень, роботі і навіть дітонародженню», – пояснює лікар-уролог із 36 річним стажем роботи.

Профілактичні заходи для запобігання появи захворювань нирок:
– велике значення має водний режим. Розширений водний режим є природним захистом нирок, оскільки вода видаляє з сечових шляхів солі, хвороботворні мікроби. Не рекомендується часто і у великих кількостях вживати води з високою мінералізацією, консервовані соки. Шкідливі та небезпечні шипучі напої, що містять штучні барвники, смакові добавки;
– хоча б раз на рік робити аналізи крові та сечі, щоб контролювати стан нирок;
– своєчасно виявляти будь-які негативні зміни та нівелювати їх за призначенням лікаря;
– вести здоровий, рухливий спосіб життя, щоб не створювати застійних процесів в організмі;
– піклуватися про правильне харчування, намагаючись збільшити споживання овочів та фруктів;
– відмовитись від шкідливих звичок;
– контролювати артеріальний тиск та масу тіла.

За словами Ігоря Коваленка, профілактика прогресування хвороб нирок полягає у ранній постановці діагнозу та кваліфікованому лікуванні. Головне – вчасно звернутися до фахівця!

Якщо ви помітили будь-які зміни у своєму здоров’ї – негайно зверніться до свого сімейного лікаря. Він спрямує вас на відповідні обстеження чи до вузького спеціаліста.