Атопічний дерматит (або нейродерміт) – одне з найпоширеніших захворювань шкіри алергічної природи, що викликає безліч різних чинників — алергенів, які потрапляють у організм із їжею, контактним шляхом (при зіткненні зі шкірою) чи при вдиханні. Основні прояви – висипання на шкірі, найчастіше у місцях великих складок, обличчя, шиї та головне – свербіж.
«Починаючись, як правило, у дитячому віці, захворювання набуває хронічного характеру та протікає з періодами загострень. У ряді випадків можливий стан тривалої та стійкої ремісії. Схильність до атопічному дерматиту може реалізуватися, коли у вашому житті є провокуючі фактори: психоемоційні навантаження, порушення в роботі внутрішніх органів, несприятливе довкілля», – відзначає лікарка-дерматовенерологиня хірургічного відділення №1 (поліклініки) КНП “Міська лікарня №9” ЗМР Марія Володимирівна Проценко (dr.mariiaprotsenko).
Основним симптомом атопічного дерматиту є свербіж різного ступеня інтенсивності. Іноді такий сильний, що може порушувати сон хворого. Запалення і сухість шкіри, різноманітні висипання, які часто супроводжують хворобу, доставляють дуже неприємні відчуття. Також у більшості пацієнтів є чіткий зв’язок загострень із психоемоційними факторами.
Екзема не заразна, а це означає, що людина не може нею заразитися сама або заразити іншу людину.
Поради лікаря-дерматолога хворому на атопічну екзему:
– у тих, хто страждає на атопічний дерматит, шкіра дуже чутлива до зовнішніх впливів. Таким людям не бажані часті водні процедури, а митися потрібно із застосуванням спеціальних пом’якшуючих та зволожуючих засобів, не користуватися мочалкою;
– після миття воду з поверхні шкіри краще прибирати рухами, що промокують, а не звичним витиранням;
– пом’якшуючий та зволожуючий крем при атопічному дерматиті необхідно використовувати щодня;
– в одязі потрібно віддавати перевагу бавовні та уникати контакту шкіри з вовною, синтетичними та грубими тканинами;
– тим, хто страждає на атопічний дерматит, краще не мати в будинку килимів, а також предметів і меблів, що сприяють накопиченню пилу;
– дорослі люди з атопічним дерматитом повинні уникати продуктів, багатих на гістамін або посилюють його вивільнення в організмі: ферментовані сири, квашена капуста, копчені ковбаси, томати, маринади, пивні дріжджі, алкоголь та ін.
«У деяких пацієнтів атопічний дерматит порушує сприйняття людиною себе і свого тіла та ускладнює сімейне життя. І це також важливий аспект проблеми, спричинений цим захворюванням», – зауважує лікарка-дерматовенерологиня Марія Проценко.
Слід зазначити, помічено, що атопічний дерматит частіше загострюється в холодну пору року, тому якщо з настанням холодів виникають проблеми зі шкірою, є привід задуматися про відвідування дерматолога.
Пам’ятайте, що цей стан можна тримати під контролем, допоможуть вам у цьому фахівці КНП «Міська лікарня №9» ЗМР. Будьте уважні та терплячі, бережіть себе та своїх близьких!