Ви зараз переглядаєте 14 листопада – День ендокринолога й Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

14 листопада – День ендокринолога й Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Новини

Лікарі-ендокринологи стоять на сторожі гормонального здоров’я пацієнтів: діагностують захворювання ендокринної системи та при необхідності пригнічують, стимулюють або замінюють продукцію гормонів та біологічно активних речовин, що регулюють життєво важливі функції організму.

Шановні лікарі-ендокринологи, вітаємо вас зі святом! Бажаємо нових професійних досягнень, успіхів та невичерпної енергії! Нехай доля щодня дарує вам оптимізм та гарний настрій! Миру та добра!

Щорічно 14 листопада також проводиться Всесвітній день боротьби з діабетом. Обидві дати було введено у 1991 році з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Міжнародної діабетичної федерації у відповідь на зростання захворюваності на цукровий діабет.

Цукровий діабет є світовою проблемою, котра з роками тільки зростає! За даними ВООЗ, наразі близько 500 мільйонів людей у світі хворі на діабет. За підрахунками статистиків, до 2025 року кількість діабетиків може збільшитися (!) вдвічі. Діабет є однією з основних причин сліпоти, ниркової недостатності, інфарктів, інсультів та ампутацій нижніх кінцівок. За прогнозами ВООЗ, діабет займатиме сьоме місце серед причин смертності у 2030 році.

Цукровий діабет – це найпоширеніше ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня цукру в крові через дефіцит інсуліну (гормону підшлункової залози), виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатню кількість інсуліну або коли організм не може ефективно використовувати інсулін, що виробляється ним. Це призводить до підвищеного рівня вмісту глюкози в крові (гіперглікемії). Відомо безліч типів цукрового діабету. Основними з них залишаються цукровий діабет 1 та 2 типу.
Цукровий діабет і до цього дня невиліковне захворювання, але завдяки наявним знанням, технологіям та терапії, патологію можна не тільки успішно контролювати та уникнути розвитку її важких ускладнень, але також запобігати її розвиткові – у разі цукрового діабету 2 типу.

Всім відомо, що найкраща профілактика захворювання та його ускладнень – своєчасна діагностика та вчасно розпочаті дії з боку лікаря та пацієнта.

Не нехтуйте плановими обстеженнями, навіть якщо вам здається, що все гаразд. Існує ряд факторів, котрі призводять до появи цукрового діабету: спадкова схильність; ожиріння; деякі хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції). Провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма; різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав побоюватися цукрового діабету), низька фізична активність, атеросклероз, гіпертонічна хвороба. Комбінація факторів ризику підвищує небезпеку захворювання в кілька разів.

Своєчасне і правильне лікування всіх захворювань також сприяє попередженню цукрового діабету. Особливо уважно слід ставитися до свого здоров’я в період з листопада по березень, тому що більшість випадків захворювання на діабет припадає на цей період. Положення ускладнюється і тим, що в цей період стан хворого може бути прийнято за вірусну інфекцію.
Дуже часто цукровий діабет 2 типу не має жодної клінічної картини довгі роки. На сьогоднішній день ми маємо велику кількість цукрознижувальних препаратів, але жоден з них не працюватиме на 100% без зміни способу життя.

Як запобігти розвитку хвороби в більшості випадків:
– здаємо глюкозу крові мінімум раз на рік;
– підтримуємо нормальну масу тіла;
– займаємося спортом не менше 150 хвилин на тиждень;
– по максимуму скорочуємо прийом простих вуглеводів (цукор і цукромісткі продукти).

Діабет може виникнути у будь-якому віці, тому дуже важливо контролювати рівень цукру у крові й стан свого здоров’я взагалі! Фахівці КНП «Міська лікарня №9» ЗМР допоможуть вам у цьому. Проконсультуйтеся з лікарем та грамотно підійдіть до питання контролю свого здоров’я!

На фото: лікарки-ендокринологині КНП «Міська лікарня №9» ЗМР – Юлія Миколаївна Куц, Людмила Володимирівна Рибенок, Ганна Василівна Настенко й Олена Вікторівна Волкова (зліва-направо)