Ви зараз переглядаєте 14 червня –  Всесвітній день донора крові

14 червня – Всесвітній день донора крові

Вперше святкування Дня донора відбулося 14 червня 2004 року, а за рік свято було затверджено на 58-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я у Женеві. Дата 14 червня було обрано не випадково, цього дня народився австрійський лікар та імунолог Карл Ландштейнер (1868-1943), який у 1930 році отримав Нобелівську премію за відкриття груп крові у людини.

         Цей день був заснований спеціально для того, щоб висловити вдячність та пошану людям, які добровільно та безоплатно здають кров, а також для залучення нових донорів.

         Донор – це людина, яка дарує свою кров, а з нею здоров’я – хворому, життя – вмираючому. На сьогоднішній день донорство крові є абсолютно нешкідливою та безпечною процедурою. Для здорової людини ця процедура навіть корисна. В організмі донора підвищується рівень пристосувальних реакцій, стимулюється кровотворення та імунітет, відбувається розвантаження органів, що беруть участь у утилізації клітин крові.

        Доведено, що дача крові в дозі до 500 мл абсолютно нешкідлива та безпечна для здоров’я людини. Тому доза 400 мл називається фізіологічною. В людини міститься в середньому близько 5 літрів крові, тобто 6-7% від ваги його тіла. Доза кроводачі, абсолютно нешкідливою та безпечною для здоров’я донора, є 450 мл, причому він втрачає переважно рідку частину крові – плазму, яка відновлюється протягом 18-20 годин.          

         Донорство, яке здійснюється під контролем спеціалістів служби крові, нешкідливе. При цьому у донорів зберігається гарне самопочуття, настрій та працездатність.

ЯК ПІДГОТОВИТИСЯ ДО ДОНАЦІЇ КРОВІ. РЕКОМЕНДАЦІЇ ДОНОРУ

• Уникайте напередодні та вранці перед дачею крові прийому жирної, м’ясної, копченої та молочної їжі;

• Не приймайте аспірин, анальгін, інші препарати, що містять анальгетики, за три доби до процедури;

• Не слід здавати кров після роботи в нічну зміну чи безсонну ніч;

• Уникайте напередодні надання крові значних фізичних навантажень;

• Утримайтеся від куріння за 3 години та від алкоголю за 48 годин до дачі крові;

• Необхідний легкий сніданок у вигляді солодкого чаю, соків з хлібобулочними виробами.

Максимально можливе число крові в рік:

• для чоловіків – 5 разів;

• для жінок – 4 рази;

• інтервал – 60 днів.

Увага! Жінкам не можна здавати кров під час місячних (можна лише через 5 днів після закінчення), а також під час вагітності та в період лактації. Здавати кров можна лише через рік після пологів і не раніше, ніж через 3 місяці після закінчення годування груддю.

І пам’ятайте, щоякщовипочуваєтесяпогано, то здавати кров не слід!

        Актуальність питання та проблеми донорства крові  у всьому світі тільки зростають. Тому що, чим вище рівень розвитку охорони здоров’я, тим складніші хірургічні операції можуть проводити наші лікарі, тим ширші операції та складніші технології. Це потребує дедалі більше донорської крові.

        Забезпечити достатню кількість безпечної крові можна лише за рахунок її регулярного безоплатного здавання добровільними донорами.

Не залишайтесябайдужими, пам’ятайтеваша кров можеврятуватичиєсьжиття!

Бути донором – це почесно і корисно!