Щороку 17 жовтня відзначається Всесвітній день травм. Він присвячений висвітленню важливості порятунку життя людини під час різних травматичних подій: автомобільні аварії, стихійні лиха, насилля в сім`ї тощо.
Травма – це пошкодження тканин чи органів тіла внаслідок якогось зовнішнього впливу (забиті місця, поранення тощо).
Травматизм становить серйозну загрозу для здоров’я та життя дорослих та дітей. Щорічно мільйони людей на планеті через особисту безтурботність і необережність або через чиюсь злочинну недбалість і безвідповідальність отримують травми, стають інвалідами, позбавляються життя.
Залежно від виду ушкоджуючого фактора розрізняють механічні (забиті місця, переломи тощо), термічні (опіки, обмороження), хімічні травми, баротравми (під дією різких змін атмосферного тиску), електротравми тощо, а також комбіновані травми.
За обставинами отримання пошкоджень розрізняють побутові,
спортивні, виробничі, бойові травми тощо. У клінічній медицині існує спеціальний розділ – травматологія, що вивчає травми, їх причини, види, перебіг, методи профілактики та лікування.
Також виділяють комбіновані травми, зумовлені одночасним або послідовним впливом різних травмуючих факторів, наприклад, електричний струм та механічна сила. Поєднані травми виникають при дії одного фактора, що травмує, на різні області тіла, наприклад, перелом кісток і розрив внутрішніх органів. У таких випадках в організмі виникають більш тяжкі ушкодження, які нерідко закінчуються смертю постраждалого.
Усі предмети побуту, чи виробничі механізми несуть не тільки користь, неправильна експлуатація чи випадковість можуть призвести до травматичних наслідків. Велика кількість пошкоджень відбувається саме в домашніх умовах або в процесі роботи на виробництві.
Незалежно від того, де сталася подія, перше, що потрібно зробити, це класифікувати вид і тип травми, і надати першу допомогу. Після цього потрібно терміново звернутися до лікарні для подальшого лікування.
По профілактиці травматизму багато залежить від самих громадян, їхньої особистої турботи за збереження власного життя та здоров’я. Дорослі та діти повинні завжди прогнозувати та передбачувати можливі наслідки у тій чи іншій ситуації, виявляти підвищену увагу та пильність не лише в екстремальних умовах, а й у повсякденному житті. Дотримання Правил дорожнього руху – допоможуть уникнути травм та каліцтв, зберегти життя та здоров’я на довгі роки.
Необхідно вміти надати першу допомогу особам, які постраждали у ДТП (це насамперед стосується учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів).
Щоб знизити рівень дитячого травматизму необхідно проводити:
- Постійний контроль з боку дорослих за поведінкою у дитячому садку, школі, будинку та особливо на вулиці – є найважливішим заходом профілактики побутових травм у дітей.
- Благоустрій дворів, обладнання спеціальних майданчиків для ігор.
- Організація дозвілля у вільний час та літнього відпочинку дітей.
- Зберігання гострих та ріжучих предметів, вибухових речовин, отруйних та легкозаймистих рідин у місцях, не доступних дітям.
- Навчання дітей правилам користування гострими предметами домашнього вжитку (вилка, ніж тощо).
- Діти повинні знати, що їхнє здоров’я та благополуччя багато в чому залежать від них самих!
У виробленні у молодого покоління навичок обережної поведінки велику роль відіграє позитивний приклад дорослих.
Основним способом профілактики різних видів травм і різного ступеня тяжкості поранень є дотримання правил безпеки.
Нехай у цей день кожен, хто колись отримував травму, згадає з вдячністю тих, хто стоїть на варті нашого здоров’я. Адже саме оперативні та впевнені дії лікарів дозволяють багатьом з нас у короткий термін повернутися до звичайного способу життя після отриманих каліцтв, а комусь і зовсім зберегти це життя.