Рак шийки матки – одне з найвідоміших злоякісних захворювань, що виникають у жінок. Це небезпечна для життя пухлина нижньої частини матки, яка є каналом довжиною приблизно 3-4 сантиметри й з’єднує її з піхвою. Шийка виконує дуже важливі завдання: зберігає вагітність і не дозволяє плоду залишити тіло матері до настання покладеного терміну, і розкривається, даючи можливість дитині з’явитися на світ.
Сьогодні ми не знаємо всіх причин виникнення раку, але деякі фактори ризику відомі:
– раннє статеве дозрівання (до 12 років);
– ранній початок статевого життя (до 18 років);
– пологи у віці до 20 років та після 40 років;
– рання менопауза (до 45 років);
– часта зміна статевих партнерів жінкою, її чоловіком;
– наявність папіломавірусної або герпетичної інфекції у жінок, або у її партнера;
– відсутність статевої гігієни;
– куріння;
– імунодефіцитні стани;
– обтяжуюча спадковість.
«Важлива роль приділяється й тривалому, затяжному стресу чи хронічної втоми. Ці стани знижують адаптаційні можливості організму, підривають його захисні сили, внаслідок чого загострюються всі форми доброякісних хвороб шийки матки, і починається зростання онкологічної патології», – каже лікарка-акушерка-гінекологиня жіночої консультації КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Тетяна Ігорівна Плотник.
За словами Тетяни Плотник, на перших етапах розвитку рак шийки матки часто не дає якихось певних симптомів. З усім тим, є ряд симптомів, які найбільш характерні при цьому злоякісному захворюванні:
– кров’яні виділення, які не пов’язані з менструальним циклом;
– поява кров’яних виділень після статевого акту;
– виникнення рідких виділень з неприємним запахом;
– часті болі в ділянці малого таза;
– болючі відчуття під час сексу;
– постійна слабкість та швидка стомлюваність;
– зниження ваги без видимих причин.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! При появі будь-яких симптомів з боку жіночих статевих органів слід негайно звернутися до лікаря. Ефективність лікування залежить насамперед від Вашого раннього звернення.
Слід знати, що рак шийки матки – це захворювання, котре добре піддається лікуванню на ранніх стадіях.
«Рак шийки матки зазвичай починається з будь-якого передракового захворювання, єдиним ефективним способом захистити себе є регулярне відвідування лікаря-гінеколога. Молоді жінки повинні проходити огляд у гінеколога не рідше одного разу на рік, а жінки старше 40 років – не рідше двох разів на рік. Це дозволить Вам своєчасно помітити гінекологічне захворювання та розпочати лікування ще на стадії передраку», – додає лікарка-акушерка-гінекологиня.
Профілактичні огляди для раннього виявлення онкологічних захворювань молочних залоз та геніталій проводиться в оглядовому кабінеті поліклініки або трьох жіночих консультаціях, котрі розташовані за адресами:
вул. Дудикіна, 9
(099) 298-45-96
вул. Сорочинська (Новгородська), 28
(066) 117-54-78
вул. Трегубенка, 13
(098) 076-92-43
Розташування філіалів на правому та лівому берегах Дніпра дозволяє розширити обсяг акушерсько-гінекологічної допомоги вагітним, породіллям та хворим з гінекологічною патологією та забезпечити доступність та безперервність спостереження та лікування.
Мабуть, найважливішою частиною профілактики раку шийки матки є вакцинація. Доведено, що застосування вакцин – це ефективна профілактика дисплазії шийки матки та інших передракових станів. В Україні та багатьох інших країнах зареєстровані та активно використовуються дві вакцини Гардасил та Церварікс.
Ніхто не піклуватиметься про здоров’я жінки так, як вона сама!