У цей день громадськість інформується про те, що аутизм — це не інвалідність, а стан, що потребує особливої уваги. День, присвячений можливостям аутистів, можливостям та шансам цих незвичайних людей, гордості за їхні успіхи, і надії на те, що кожна дитина-аутист має шанс стати успішною.
Аутизмом називають розлад психічного та психологічного розвитку, при котрому спостерігається виражений дефіцит емоційних проявів та сфери спілкування. У перекладі слово «аутизм» означає – людина, що пішла в себе, або людина всередині себе. Той, хто страждає подібним захворюванням ніколи не виявляє свої емоції, жести й звернення мовою до оточуючих, в його діях часто відсутній соціальний сенс.
Середній вік діагностування аутизму у дітей – 2,5-3 роки.
Люди з аутизмом дуже різні. Одні можуть успішно влитися у суспільство — працювати, завести сім’ю, інші потребують постійного догляду та супроводу.
Як комунікувати з людиною з аутизмом?
– будьте терплячими. Людина – аутист потребує більше часу, щоб обробити інформацію. Можливо, треба говорити повільніше, наслідуючи темп, яким говорить ваш співрозмовник. Зробіть паузу. Використовуйте чіткі, структуровані речення, але не сюсюкайте, як із малюком;
– поважайте особистий простір. Люди з аутизмом можуть потребувати обіймів, як і всі інші. Але іноді вони не хочуть, щоб їх торкались. Не торкайтесь і не обіймайте людину, якщо вона того не хоче.
Аутизм, як ні жодне з інших захворювань, оточений безліччю міфів та нальотом таємничості й незвичайності. Правдива інформація про аутизм має призвести до того, що сім’ї звертатимуться безпосередньо до фахівців і рухатимуться досить важким, але правильним шляхом, не марнуючи часу та грошей.
Чим раніше у людини діагностують аутизм, тим більше шансів підвищити якість її життя. Аутизм – це не вирок, а вікно у новий світ. Чимало людей, які мають аутизм, досягли успіху через свою унікальність. Оскільки спектр симптомів аутизму дуже широкий і дати чітке визначення цьому захворюванню досить складно, ми не можемо з упевненістю стверджувати, що та чи інша відома людина страждала або страждає на аутизм. Проте, очевидно, що поведінка деяких знаменитих людей явно відзначена аутистичними рисами: тут можна згадати й Білла Гейтса, і Ісаака Ньютона, і Альберта Ейнштейна, Стівена Спілберга, Джорджа Оруелла і Герберта Уеллса, Моцарта, Канта, і багато інших мислителів, художників, акторів і письменників.
Щоб поставити діагноз «аутизм», необхідні консультації кількох фахівців: психолога, лікаря-невролога, терапевта чи педіатра.
Аутизм – це не захворювання, тому лікування від нього немає. Людям з таким розладом важливо адаптуватися до життя в суспільстві та навчитися керувати своїми емоціями. У цьому добре допомагає поведінкова, освітня та сімейна терапія.
А всім оточуючим потрібно мати терпіння і бачити перед собою перш за все людину, а не її розлади. Кожен із нас має право на повноцінне життя!
День гордості людей з аутизмом – це нагадування про те, що люди з аутизмом завжди були й залишатимуться важливою, цінною частиною нашого людського суспільства. Люди з аутизмом можуть і повинні пишатися собою!