Ви зараз переглядаєте 19 травня – Міжнародний день боротьби з гепатитами

19 травня – Міжнародний день боротьби з гепатитами

  • Категорія запису:Новини

Гепатит – це запалення печінки, в більшості випадків викликається вірусною інфекцією. Існує 8 типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. Наразі найбільш вивченими вірусами гепатитів є А, В, С, D, Е.

Проблема вірусного гепатиту на сьогодні є дуже актуальною. Вірусний гепатит уражає 400 мільйонів в усьому світі. 95% людей, які страждають гепатитом, не знають про свою проблему.

«Симптоматичні прояви при гепатиті залежать від типу вірусу. Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції, джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, харчові продукти, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм. Гепатити В і С передаються при порушенні цілісності шкірних покривів, статевим шляхом, під час пологів, хірургічним шляхом, під час переливання крові та їх компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення», – розповідає лікарка-інфекціоністка терапевтичного відділення (поліклініки) КНП “Міська лікарня №9” ЗМР Галина Миколаївна Горошко.

Від моменту зараження до появи перших ознак хвороби проходить різний час: від 2-6 тижнів при гепатиті А, до 2-4 і навіть 6 місяців при гепатиті В. Вираженість симптоматики при гепатиті залежить від типу вірусу. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребер’ї, відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. Гепатит може перебігати безсимптомно або зі слабко вираженою симптоматикою, тоді людина не підозрює про наявність у неї захворювання.

За словами Галини Горошко, у значної кількості осіб з хронічною інфекцією розвинеться цироз або рак печінки. Серед вірусних гепатитів найбільш небезпечними є вірусні гепатити В та С, які призводять до 96% всіх смертей, пов’язаних з вірусними гепатитами. Саме тому важливі профілактичні заходи. До них належить і тестування. Періодичне тестування на вірусні гепатити варто зробити правилом. Передусім варто звертатися до сімейного лікаря, який може провести швидке тестування та у разі позитивного результату направити до вузькопрофільного спеціаліста.

Які методи профілактики гепатиту?
Для захисту від гепатитів важливо дотримуватися такої ж профілактики, як і при інших вірусних захворюваннях: мити руки, вживати в їжу вимиті та/або термічно оброблені продукти, мати індивідуальні засоби особистої гігієни, використовувати бар’єрну контрацепцію, уникати травмувань. Під час отримання медичної допомоги, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у персоналу.

Для профілактики вірусних гепатитів А і В проводять вакцинацію. Щеплення проти гепатиту В роблять дітям у перший день після народження, у 2-й та 6-й місяці. Дорослим теж рекомендовано вакцинуватися. Що ж до щеплення проти гепатиту А, то його слід робити двічі. Зараз ефективної вакцини від гепатиту С не існує, але наукова робота в цій області триває.

«Належне лікування гепатиту В і С може запобігти розвитку основних загрозливих для життя ускладнень (цироз печінки та рак)», – додає лікарка-інфекціоністка.

Пам′ятайте, захворювання легше попередити, ніж лікувати його наслідки. Тому для збереження свого здоров′я слід дотримуватися елементарних правил гігієни та проводити своєчасну вакцинацію, яка є надійним засобом захисту від вірусних гепатитів.

Будьте обачними! Бережіть себе та своє здоров′я!