Серповидноклітинна анемія – це рідкісне спадкове захворювання крові. Хвороба характеризується наявністю серповидних еритроцитів (червоних кров’яних тілець) у кровотоку. Еритроцити крові містять гемоглобін – білок, який переносить кисень у крові. У нормі еритроцити мають круглу форму, і вони гнучкі, що дозволяє їм рухатися через дрібні кровоносні судини, щоб доставити кисень до всіх частин тіла. Мутація в гені призводить до синтезу аномального гемоглобіну, мембрана таких аномальних клітин стає жорсткою та легко руйнується. Крім того, вони гірше проходять через дрібні судини.
«Серповидноклітинна анемія змушує клітини крові набувати форми півмісяця, або серпу. У такій формі клітин крові еритроцити дуже легко розпадаються, що спричиняє анемію. Серпоподібні червоні клітини живуть лише 10-20 днів замість 120 днів, як буває в нормі у здорових клітин. Крім того, пошкоджені еритроцити злипаються та прилипають до стінок кровоносних судин, блокуючи потік крові. Це може стати причиною сильного болю та постійного пошкодження мозку, серця, легень, нирок, печінки, кісток та селезінки», – розповідає лікар-гематолог терапевтичного відділення №1 (поліклініки) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Артем Геннадійович Бабак.
Захворювання розвивається, коли дитина успадковує два аномальні гени гемоглобіну, по одному від кожного з батьків. Люди, які успадкували лише один аномальний ген гемоглобіну, є його носіями, але у них не буде анемії та симптомів цього захворювання.
«До загальних симптомів серповидноклітинної анемії відносять болісний біль у кістках, біль у грудях, лихоманка та утруднене дихання, важкі інфекції (насамперед у дітей), анемія та жовтяниця. Захворювання може призвести до незворотних ушкоджень мозку, серця, нирок, печінки, селезінки та кісток. Особливість його в тому, що тяжкість та симптоми хвороби можуть сильно відрізнятися у різних людей, навіть якщо ті є кровними родичами», – додає лікар вищої категорії Артем Бабак.
При лікуванні намагаються впливати на симптоми в періоді загострення, коли необхідно, як у випадках з тяжкою анемією, термінове переливання крові, а в крайніх випадках і пересадка кісткового мозку. Єдиним способом справді вилікувати серповидноклітинну анемію людини є пересадка стовбурових клітин. Це досить новий метод лікування. Він пов’язаний із серйозними ризиками (близько 5-10% ризик смертельного результату), але ті пацієнти, трансплантація стовбурових клітин у яких пройшла успішно, повністю вилікувалися серповидноклітинної анемії.
Цей день нагадує про те, наскільки важливо не пропустити симптоми серповидноклітинної анемії, щоб вчасно надати хворій людині допомогу.
Хворим необхідно регулярно відвідувати лікаря та оберігати себе від інфекційних захворювань.
Бережіть себе, дбайте про своє здоров’я, думайте про майбутнє та звертайтесь по допомогу до досвідченої команди лікарів КНП «Міська лікарня №9» ЗМР. Ваше здоров’я у ваших руках!
Контакти:
Терапевтичне відділення №1 (поліклініки) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР (лікар-гематолог)
+30 (061) 283-30-05 (каб. №45)