Ви зараз переглядаєте 20 березня – Всесвітній день поінформованості про травми голови

20 березня – Всесвітній день поінформованості про травми голови

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Новини

Травми голови можуть статися з різних причин, будь то нещасний випадок у побуті або пошкодження під час спортивного змагання.

За словами лікарки-неврологині Олени Пригородової, найчастіше черепно-мозкові травми (ЧМТ) фіксуються у дорожньо-транспортних пригодах, а наразі більшості таких травм сприяють військові дії. Людина може втратити свідомість, а в легких випадках відчути деяку оглушеність, втрату пам’яті – зазвичай, короткострокову амнезію.

Найбільш характерні симптоми черепно-мозкової травми:
– шум у вухах;
– головний біль;
– нудота та блювання;
– напруга м’язів потилиці (голова закидається назад);
– ністагм (посмикування очних яблук при погляді убік);
– розлад чутливості та (або) мови;
– різна величина зіниць (як правило, розширена зіниця вказує на бік пошкодження);
– носова кровотеча тощо.

Потерпілий може бути у свідомості, але при цьому не пам’ятає обставин травми та подій, які їй передують. Більш тяжке пошкодження мозку супроводжується тривалою втратою свідомості, паралічами кінцівок. Переломи кісток черепа можуть супроводжуватися, крім того, такими ознаками: виділення безбарвної або кров’яної рідини з вух, носа; синці навколо очей.

«Наслідки таких ушкоджень часто неможливо передбачити, і переважна більшість їх негативно позначається на здоров’ї та якості життя людини у вигляді розвитку різних порушень роботи мозку. Причиною цього також можуть бути недотримання рекомендованого лікарем режиму лікування та відновлення», – каже лікарка-неврологиня неврологічного відділення (поліклініки) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Олена Євгеніївна Пригородова.

У період відновлення необхідно уникати зловживання алкоголем, оскільки це може призвести до розвитку епілептичних нападів.
Кожна людина повинна знати, що потрібно робити при черепно-мозковій травмі:
• треба укласти потерпілого і підняти головний кінець;
• прикласти до голови холод бажано через рушник, щоб не переохолодити місцеві тканини;
• якщо потерпілий непритомний – слід надати йому стійке бічне положення, яке зменшує ймовірність западання язика і зводить до мінімуму можливість попадання блювотних мас або крові в дихальні шляхи;
• дуже часто травми (особливо поранення волосистої частини голови) супроводжуються значною кровотечею, яка може загрожувати життю потерпілого на місці події. За наявності рани та кровотечі треба виконати прямий тиск на рану, при необхідності – накласти пов’язку;
• якщо у постраждалого відзначаються ознаки порушення цілісності кісток черепа, необхідно обкласти краї рани бинтами й лише після цього накладати пов’язку. При знаходженні в рані стороннього предмета слід зафіксувати його, обклавши серветками або бинтами, і накласти пов’язку. Виймати сторонній предмет заборонено;
• терміново звернутися за медичною допомогою!

При травмах голови, навіть, на перший погляд не надто серйозних, рекомендовано звернутися за консультацією до лікаря-невролога. Тільки фахівець може провести об’єктивний огляд пацієнта та призначити діагностичні дослідження, щоб визначити ступінь тяжкості травми та призначити необхідне лікування.

Лікування ЧМТ – комплексне мультидисциплінарне питання, в якому беруть участь багато різних фахівців: насамперед нейрохірурги та неврологи, але залежно від характеру та тяжкості пошкоджень на допомогу приходять щелепно-лицьові хірурги, реаніматологи, а згодом і реабілітологи.

«Іноді навіть після найскладнішої травми можна повернутися до звичного способу життя. Але за умови, що лікуванням займатиметься команда професіоналів, з використанням сучасного обладнання та новітніх методів терапії», – додає Олена Пригородова.

Головний мозок – це найвища матерія, вінець живої природи на планеті. Від нього залежить існування окремого суб’єкта, а іноді й людства загалом. Прикро, коли «мізки» отруюють алкоголем та наркотиками, коли збіднюють їх киснем, всмоктуючи тютюновий дим. Бажаємо вам розумного ставлення до здоров’я!