Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) заснований Глобальною ініціативою по боротьбі проти ХОЗЛ і проводиться в усьому світі щорічно 17 листопада.
Хронічні обструктивні захворювання легень – повільно прогресуюча хвороба дихальних шляхів, яка викликає погіршення функції легень. Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), нині 210 мільйонів осіб є хворими на ХОЗЛ, а щороку ХОЗЛ убиває понад 2,8 мільйона людей. За різними оцінками, в Україні від ХОЗЛ потерпає щонайменше 4% населення, а близько 2% смертей українців зумовлено цією хворобою.
Для ХОЗЛ характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них та/чи ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок або газів. Захворювання істотно обмежує нормальне життя пацієнта через кашель, постійну задишку, що прогресує, та виділення мокротиння, розвивається повільно і зазвичай проявляється у людей старше 40–50 років.
Причини ХОЗЛ
Головна причина розвитку ХОЗЛ — тютюновий дим (у результаті куріння тютюну або вдихання вторинного тютюнового диму). Найбільш уразливими для цієї хвороби у всьому світі є завзяті курці. У таких пацієнтів недуга прогресує удев’ятеро швидше, ніж у тих, хто не курить.
До інших найпоширеніших факторів ризику належать:
- забруднення атмосферного повітря;
- забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
- наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях.
У деяких випадках ХОЗЛ пов’язано із генетичними чинниками,
гіперчутливістю дихальних шляхів, невідповідним розвитком легень у дитячому віці, тривалим захворюванням на астму.
За наявності факторів ризику ХОЗЛ треба запідозрити у кожної людини. Рентгенологічне дослідження не показує патологічних змін у легенях. Тому найінформативнішим показником для оцінки важкості обструкції та прогресування ХОЗЛ є спірографічне дослідження функції зовнішнього дихання.
ХОЗЛ є одним із найбільш поширених захворювань, якому зазвичай можна запобігти і яке можна лікувати.
Лише цілковита відмова від куріння, здоровий спосіб життя, раціональне харчування , щеплення від грипу та пневмококової інфекції (особливо у віці після 65 років та за наявності важких супутніх патологій), ефективне лікування дозволить боротися з симптомами хвороби, поліпшити якість життя і уповільнити процес прогресування захворювання.