Міська лікарня Запоріжжя №9

Всесвітній день без тютюну

Всесвітній день без тютюну

Щорічно 31 травня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та її партнери відзначають Всесвітній день без тютюну, привертаючи увагу до додаткових ризиків для здоров’я, пов’язаних з вживанням тютюну, і закликаючи проводити ефективну політику щодо зменшення масштабів споживання тютюну.

        Споживання тютюну є загрозою для будь-якої людини, незалежно від її статі, віку, раси, культури або освіти. Воно тягне за собою страждання, хвороби і смерть, плюндруючи сім’ї та національну економіку. Щорічно в результаті вживання тютюну вмирає близько 6 мільйонів чоловік, і якщо не активізувати зусилля, то згідно з прогнозами 2030 року цей показник перевищить 8 мільйонів чоловік в рік.

        Курці втрачають близько 18 років потенційного життя, це є величезною соціальною втратою для суспільства. Тютюновий дим викликає і загострює багато хвороб, діючи практично на всі органи.

        Вченими встановлено, що при викурюванні однієї пачки сигарет людина отримує дозу радіації в сім разів більше тієї, яка визнана гранично допустимою. А радіація тютюнового походження укупі з іншими канцерогенними речовинами – головна причина виникнення онкологічних захворювань. Куріння провокує розвиток 18 форм раку у людини: рак легені, стравоходу, гортані і порожнини рота, сечового міхура, підшлункової залози, нирки, шлунка, молочної залози, шийки матки та ін. Припинення куріння гарантує зниження онкологічної захворюваності на 30%.

        Куріння – один з провідних факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань: збільшується ризик серцевого нападу, а іноді і зупинки серця до 10 разів. Ризик смерті від інфаркту міокарда та інсульту у курців в 2-4 рази вище, ніж у некурящих. Кожен сьомий курець стикається з захворюванням, що вражає судини нижніх кінцівок.

        Нікотин ускладнює перебіг ряду хвороб, таких як гіпертонічна хвороба, гастрит і багато інших. При таких захворюваннях, як виразкова хвороба, тромбофлебіт, інфаркт міокарда, видужання без відмови від куріння неможливо.

       Синильна кислота, яка присутня в тютюні, викликає кисневе голодування тканинного типу, порушення центральної нервової системи.

       Особливо шкідливо куріння в дитячому та підлітковому віці. Куріння викликає затримку росту, призводить до зниження фізичної і розумової працездатності. В результаті порушення обміну речовин підвищується стомлюваність, відбувається загальне ослаблення організму.

         Тютюновий дим небезпечний не тільки для курця, але і для тих, хто перебуває з ним поруч. Встановлено досить високий рівень поширеності пасивного куріння серед населення країни: більше половини опитаних доводиться перебувати поруч із курцями в різних місцях (вдома, в гостях, на роботі і т.д.), тим самим, виступаючи в ролі пасивного курця. Найбільш часто стикаються з пасивним курінням на зупинках громадського транспорту (40% опитаних), на роботі / навчанні (39,4%), в гостях (32,2%).

Особливо страждають маленькі діти в сім’ях курців. Регулярне перебування в компанії батьків, які палять, найчастіше викликає пристрасть до нікотину, який з дитинства знаходиться в їх крові.

Найголовніше в боротьбі з курінням – це усвідомлення самим курильщиком згубності звички для нього самого і оточуючих його близьких і, як результат, тверде бажання подолати нікотинову залежність.

Допоможіть собі та своїм близьким!

Закрити меню