Міська лікарня Запоріжжя №9

День боротьби з провалами в пам’яті

День боротьби з провалами в пам’яті

  В останній день літа відзначається День боротьби з провалами в пам’яті. 

          Ситуації, коли пішов на кухню за чашкою чаю, а по шляху забув, чого хотів, шукаєш ручку, що тримаєш в руках, забув важливий дзвінок по роботі – знайомі кожному. Що це – проблеми з пам’яттю чи звичайна неуважність?

          Бути пильними слід, якщо при відсутності перевантажень не вдається сконцентруватися.

         Більше відпочинку

         Провали в пам’яті і неуважність, хоч і схожі, але не пов’язані між собою. Останнє – теж психічна функція, але це не пам’ять, а увага, можливість помічати деталі, концентруватися на чомусь.

         Багато пацієнтів скаржаться на те, що часто не можуть згадати куди і що поклали, плутають імена людей, шукають те, що лежить на видному місці, не пам’ятають, чи вимкнули праску або воду, виходячи з дому – це неуважність. Вона може виникнути і у дітей, коли вони не можуть згадати домашнє завдання, забувають покласти в портфель зошит або підручник.

         Все це – наслідок перенавантажень, недостатнього відпочинку, порушень сну, переживань. Від перевтоми нервова система виснажується скоріше. Забудькуватість, неуважність – сигнали до того, що пора відпочити, переглянути розпорядок дня, більше гуляти і перемикатися з роботи або навчання.

          Бути пильними слід якщо при відсутності перевантажень не вдається сконцентруватися – тоді це привід звернутися до лікаря. Він проведе тестування, з’ясує, чи немає захворювань серця, мозку, генетичної схильності до тих чи інших хвороб, що впливає на память. Не варто займатися самолікуванням, шукати в інтернеті симптоми, виписувати собі ліки.

Аеробіка для мозку.

            Пам’ять – це більш складний процес. У всіх людей вона різна, хтось запам’ятовує більше, хтось менше. За пам’ять відповідають нейронні зв’язки, чим їх більше, тим краще людина запам’ятовує. Тільки з роками нейронні зв’язки погіршуються.

Позначаються судинні, ендокринні хвороби, гіпертонія. І тут, як і з тілом, щоб пам’ять була хорошою, мозок потрібно тренувати. М’язи зміцнює – аеробіка, пам’ять – нейробіка.

         Якщо людина – правша, періодично потрібно щось робити лівою рукою.

Спеціальні вправи допоможуть зберегти і поліпшити пам’ять. Наприклад, якщо людина – правша, періодично потрібно щось робити лівою рукою, можна розсипати монети на стіл і закритими очима перебирати за номіналом.

Спробуйте писати лівою рукою, якщо ви – правша. Мозок повинен працювати і вчитися чомусь новому. Навіть зміна звичного маршруту з дому до роботи зміцнює нейронні зв’язки: змінюється картинка – мозок сприймає все по-іншому.

        Але зарядка для нейронів повинна бути регулярною, якщо виконувати вправи час від часу, результату не буде. Хороші тренажери для мозку – кросворди, вивчення мов. В цілому будь-яке навчання чомусь новому зміцнює ті самі нейронні зв’язки.

        Корисні для пам’яті певні продукти: горіхи, ягоди, гіркий шоколад з високим відсотком вмісту какао.

        Важкі порушення пам’яті вже вимагають серйозного лікування і терпіння з боку родичів. Так як самі пацієнти не розуміють, що вони хворіють в силу відсутності критичного сприйняття.

Благо чи зло?

        Чи впливають гаджети на мозок і наскільки вони небезпечні?         Суперечки на цю тему періодично виникають. Без телефонів, планшетів і комп’ютерів сьогодні не обійтися. Потрібно йти в ногу з часом, користуватися тим, що дають сучасні технології, але пам’ятати про міру і не забувати про безпеку.

        Якщо довго дивитися в гаджети, перевтомлюються очі, а вони за великим рахунком, частина нашого мозку, тільки зовні. Відповідно, втомлюється і мозок. Тому потрібен відпочинок, необхідно переключитися на щось інше.

         Небезпечні гаджети і тим, що можна в пару кліків знайти потрібну інформацію. З одного боку – це благо, з іншого – мозок не працює. Не потрібно перелопачувати книги, збирати по частинах дані, зіставляти їх – все вже зроблено. А лінь згубна, в тому числі для таких потрібних нам нейронних зв’язків.

                         Будьте здорові і успішні!

Закрити меню