Міська лікарня Запоріжжя №9

Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ)

Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ)

Це велика група вірусних захворювань, які виникають через багатьох збудників (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитіальні віруси), а також вірус грипу. Виникнення ГРВІ характеризується переважним ураженням дихальних шляхів та загальним інтоксикаційним синдромом.

        Є декілька шляхів передачі ГРВІ, хоча зазвичай прийнято вважати тільки один – повітряно-крапельний. Але  він не є єдиним, інший механізм передачі інфекції – контактний. Проте, слід пам′ятати, що в будь якому випадку джерелом інфекції при грипі є хвора людина, яка становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

       Основні симптоми ГРВІ:

  • закладеність носа;
  • ринорея;
  • запалення в горлі;
  • кашель;
  • важке дихання;
  • м’язеві болі;
  • слабкість;

       Для більшості людей ГРВІ є неважким захворюванням, на відміну від грипу – який починається раптово і протікає клінічно важко. Але грип та ГРВІ підривають імунітет і провокують хронічні захворювання, особливо серед груп ризику – дітей, вагітних і осіб похилого віку. Тому слід пам′ятати, що саме грип вкрай небезпечний  своїми ускладненнями, в основному це: легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт); ускладнення верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів (отит, риніт, трахеїт); ускладнення з боку серцево-судинної системи (міокардит).

        Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2 – 3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців. Люди, які вакцинуються проти грипу, переважно на нього або не хворіють, або мають легший перебіг недуги.  

         Сучасні вакцини проти грипу крім формування специфічного імунітету до певних вірусів грипу, підвищують загальну резистентність організму до інших респіраторних вірусів.

Загалом в Україні проти грипу вакцинується 0,3 – 0,8% осіб. У розвинутих країнах таких близько 65%.

      Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина сама по собі може захистити себе від захворювань на ГРВІ та грип. Для цього потрібно уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками, промивати ніс, ретельно мити руки, регулярно провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання, повноцінно харчуватися, вести здоровий спосіб життя, займатися спортом.

    Основні групи препаратів, що використовуються для профілактики: препарати, що містять інтерферон, противірусні препарати, вітамінні комплекси, бактеріальні лізати.

Не варто забувати про давно відомі народні засоби: прийом натурального вітаміну С у вигляді настою шипшини, ягоди журавлини, брусниці, чорної смородини, цитруси. Використання природних фітонцидів, особливо часнику.

         Важливо пам’ятати про тепловий режим: важливо одягатися за погодою, не допускати переохолодження організму, дотримуватися температурного режиму в житлових і громадських будівлях.

Володіючи цими елементарними знаннями про грип та ГРВІ, Ви значно підвищуєте свої шанси уникнути небезпечного захворювання та небажаних наслідків і ускладнень від хвороби.

Цінуйте себе і будьте здорові!

Закрити меню