Міська лікарня Запоріжжя №9

25 липня – Всесвітній день попередження утоплень
Red lifebuoy in blue water. Safe concept.

25 липня – Всесвітній день попередження утоплень

Утоплення є третьою провідною причиною смертності від нещасних випадків. Випадкові утоплення, як причина смерті, знаходяться на другому місці серед нещасних випадків, травм та отруєнь у дітей віком від 0 до 17 років. Більшість утоплень відбувається у водоймах та басейнах. Слід зазначити, що 25% потонули вміли плавати.
Основними причинами загибелі на воді є невміння плавати, вживання спиртного, перебування дітей без нагляду батьків, порушення правил безпеки. Якщо дорослі гинуть здебільшого за власною недбалістю, то загибель дітей, як правило, на совісті їхніх батьків.
Нещасні випадки трапляються не тільки через порушення правил поведінки на воді, а й через купання у необладнаних водоймах, а також через аварії плавальних засобів. Останнім часом великої популярності набув підводний спорт (дайвінг) та пірнання в масці. Купивши дихальну трубку, маску та ласти, деякі люди вважають, що вони готові освоювати підводну стихію. Однак невміння поводитися зі спорядженням нерідко закінчується смертю.

95% всіх випадків утоплень можна було б запобігти. Найкраща та ефективна допомога потопаючим – це профілактика!

Основні правила профілактики:
– вчитися плавати треба з раннього дитинства.
– купатися можна у дозволених місцях, на обладнаних пляжах. Не треба плавати біля гребель, на водоскиді, кар’єрах, котлованах, басейнах для промислових потреб.
– ніколи не заходьте у воду, якщо вживали алкоголь!
– дітям, які не досягли 16 років, рекомендується кататися в човнах лише у супроводі дорослих. Перш, ніж сісти в човен, переконайтеся у його справності та наявності рятувальних засобів для кожного пасажира, які знадобляться вам для надання допомоги. Перебуваючи на човнах, небезпечно пересідати, сідати на борти, перевантажувати човен понад встановлену норму, кататися біля шлюзів, гребель і посеред фарватеру річки.
– температура води має бути не нижче 17-19 градусів, перебувати в ній рекомендується не більше 20 хв., причому час перебування у воді має збільшуватися поступово на 3-5 хв., краще купатися кілька разів по 15-20 хвилин, тому що при охолодженні можуть виникнути судоми, статися зупинка дихання та втрата свідомості;
– не слід входити або стрибати у воду після тривалого перебування на сонці, оскільки при охолодженні у воді настає скорочення м’язів, що призводить до зупинки серця;
– дорослим необхідно пам’ятати, що не можна залишати без нагляду дітей.

Забороняється:
– запливати далеко від берега, випливати межі огородження місць купання;
– забиратися на технічні попереджувальні знаки, буї, бакени та ін. Відпливати далеко від берега на надувних плавзасобах вони можуть виявитися несправними, а це дуже небезпечно навіть для тих, хто вміє добре плавати;
– підпливати близько до суден, катерів, човнів, гідроциклів, баржі;
– стрибати у воду з човнів, катерів, вітрильників та інших плавальних засобів, у незнайомих місцях (на дні можуть виявитися притоплені колоди, каміння, корчі та ін.); пірнати на мілководді (для безпечного пірнання потрібна глибина не менше трьох метрів);
– купатися у штормову погоду чи місцях сильного прибою а також вночі;
– купатися біля причалів, набережних, мостів, біля крутих, стрімких берегів;
– влаштовувати у воді ігри, пов’язані із затопленнями.

Пам’ятайте! Вода не прощає витівок. Порушення правил безпечної поведінки на воді – це головна причина загибелі людей! Будьте пильними, бережіть себе та дітей!

Закрити меню