Ви зараз переглядаєте 25 квітня – Всесвітній день боротьби з малярією

25 квітня – Всесвітній день боротьби з малярією

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Новини

Малярія залишається однією з найпоширеніших і тяжких хвороб, яка чинить руйнівний вплив на здоров’я та благополуччя людей.

Найчастіше малярією хворіють люди, які здійснюють поїздки в країни, де ця хвороба широко поширена. Малярія передається від хворої людини до здорової при кровосмоктанні самками комарів роду Anopheles. Інкубаційний період після укусу зараженого комара може становити від 14 днів до 1,5 років. Зараження малярією можливе при переливанні крові і внутрішньоутробно, коли хвора на малярію жінка заражає свою майбутню дитину. Паразити, що потрапили в організм людини, циркулюють у крові, а потім заносяться в печінку, в клітинах якої і розвиваються.

«Переносниками інфекції є малярійні комарі, що розмножуються переважно у водоймах зі стоячою або повільно поточною водою. Від інших видів комарів (лісових, міських) їх візуально можна відрізнити за посадкою – черевце у них відхилено від поверхні стелі (стіни) під кутом приблизно 45*. Нападають вони на людину ввечері, після заходу сонця та рано-вранці», – розповідає лікарка-інфекціоністка терапевтичного відділення №1 (поліклініки) КНП “Міська лікарня №9” ЗМР Галина Миколаївна Горошко.

Тривалість періоду з моменту зараження до появи перших клінічних симптомів захворювання становить від 7 днів до 3-х років. Це залежить від виду плазмодія, дози збудника та стану імунітету людини.
За словами Галини Горошко, своєчасне (протягом 24 годин з моменту появи симптомів) лікування малярії дозволяє скоротити тривалість терапії, а також запобігти розвитку ускладнень та переважній більшості випадків смерті.

Ризик зараження малярією та розвитку тяжких ускладнень при відвідуванні неблагополучних за малярією країн існує постійно, якщо не проводиться належної профілактики цієї інфекції. Профілактика зараження малярією включає два напрями: запобігнути зараженню й профілактика захворювання.

Запобігати зараженню – це захист від проникнення переносників та захист від укусів, знищення комарів інсектицидними засобами та відлякуючими препаратами – репелентами.
Профілактика захворювання застосовується при відвідуванні неблагополучних по малярії регіонів. Основу профілактики становить використання протималярійних препаратів, прийом яких починають за тиждень до виїзду та продовжують весь період перебування у несприятливих по малярії регіонах та ще місяць після повернення.

«Протималярійні препарати повинен призначати лікар. Протягом 3-х років після перебування у неблагополучній по малярії країні у разі підвищення температури рекомендується попереджати лікаря про перебування в ендемічній країні з метою проведення лабораторних досліджень крові та встановлення якнайшвидшого діагнозу», – додає лікарка-інфекціоністка вищої категорії.

Рання діагностика та лікування малярії допомагають зменшити тяжкість хвороби та запобігти смерті пацієнта. Ці заходи також сприяють зниженню інтенсивності передачі малярії!