Щитоподібна залоза вважається одним із найбільших органів ендокринної системи. Вона виробляє гормони, що регулюють обмін речовин в організмі, що впливають на ріст та розвиток організму, у тому числі навіть на його настрій та зовнішній вигляд.
За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я захворювання щитоподібна залози посідають 2 місце після цукрового діабету.
«Серед причин появи у населення захворювань щитоподібної залози виділяють такі фактори як погіршення екологічної обстановки, надмірна інсоляція, стреси, незбалансоване харчування, обтяжена спадковість, інфекційні та хронічні захворювання, а також прийом деяких лікарських препаратів», – розповідає лікарка-ендокринологиня терапевтичного відділення №1 (поліклініки) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Юлія Миколаївна Куц.
Дефіцит йоду спричиняє близько 90% всіх захворювань щитоподібної залози. Попередити їх досить просто – потрібно лише забезпечити людині щоденне надходження до організму необхідної кількості йоду (150-200 мг на добу). Джерелами йоду в харчуванні є морепродукти: морська капуста, кальмари, печінка тріски, морська риба, креветки.
До продуктів, які спеціально збагачують йодом, належать харчова йодована сіль, молоко та молочні продукти (йогурт та сир), продукти із зерна (хліб та крупи).
Крім достатнього споживання йоду, здоров’я щитоподібної залози можна підтримати відмовившись від куріння.
За словами Юлій Куц, захворювання щитоподібної залози небезпечні тим, що порушення її роботі часто маскуються під симптоми захворювання інших органів.
Головне — не ігнорувати сигнали організму, серед яких:
– хронічна втома, перепади настрою, депресія;
– порушення процесів терморегуляції. Жар чи озноб є ознакою порушення роботи щитоподібної залози;
– коливання маси тіла;
– дискомфорт у сфері горла.
Сукупність даних симптомів, а також поява окремих ознак порушень роботи організму – привід звернутися до лікаря-терапевта чи ендокринолога. План обстеження включатиме лабораторні аналізи, УЗД-дослідження. За результатами фахівець призначить лікування та сформує план подальшого спостереження.
«Пам’ятайте, сьогодні абсолютно всі проблеми із щитоподібною залозою можна успішно вирішити вже на ранньому етапі виявлення. Не зневажайте профілактичними оглядами, які допомагають вчасно помітити патологію», – додає лікарка-ендокринологиня.
Важливо знати, що в наш час переважна більшість захворювань щитоподібної залози є виліковною, у тому числі й онкологічних.