Цей День присвячений людям, хворим на псоріаз або псоріатичним артритом і спрямований на підвищення обізнаності населення про дану проблему, на розвиток системи охорони здоров’я в цьому напрямку, на підтримку людей, які страждають на цю недугу. Ним страждають до 3% населення планети, 15% всіх хворих зі шкірною патологією, 25% від числа хворих, пролікованих у дерматологічних стаціонарах. Рівень захворюваності на псоріаз з року в рік зростає, змінюється і його віковий склад – раніше хвороба вражала доросле населення у віці 25-50 років, тепер все частіше можна зустріти молодих людей і дітей, які страждають на цю недугу.
Псоріаз– складне у лікуванні хронічне захворювання, своєрідний дерматоз, при якому в основному уражаються шкірні покриви, але в особливо складних випадках можуть бути вражені нігті та суглоби. Псоріаз може виявлятися у будь-якому віці, починаючи з народження людини. У відсотковому відношенні на псоріаз однаково страждають як жінки, так і чоловіки. Захворювання це хронічне, у його патогенезі основну роль грає спадковість, порушення імунної системи, і навіть різні провокуючі чинники (рентгенівське і сонячне опромінення, запальні хвороби шкіри, хімічні речовини, гормональні порушення).
Характеризується псоріаз порушенням регенерації клітин шкіри, вони ніби «божевільні» розмножуються настільки посилено, що не встигають відмирати, внаслідок чого на шкірі з’являються папульозні висипання, що лущаться. Зовнішні прояви цього захворювання зовсім непривабливі, тому кожен, хто вперше стикається з людьми, які хворіють на псоріаз, відчуває страх. Однак, науково доведено, що заразитися псоріазом неможливо через дотики до ураженої шкіри, ні через загальні побутові предмети.
Локалізуватися прояви псоріазу можуть на будь-якій ділянці шкіри, але найчастіше це згини, лікті, коліна, волосиста частина голови та область крижів. Якщо псоріаз протікає у класичній формі, то загальний стан хворого не страждає. Перебіг захворювання чергується зміною рецидивів та ремісій, загострення зазвичай проявляється сезонно, частіше восени. Шкіра очищається від висипів, потім вони знову з’являються. Як правило, загострення починаються під впливом провокуючих чинників. Більш ніж у 40% хворих можна встановити зв’язок виникнення та загострень псоріазу з емоційними навантаженнями. Спровокувати псоріаз можуть, наявні у пацієнтів осередки хронічної інфекції. У більшості випадків лікування цих інфекцій зменшує або повністю усуває прояви псоріазу.
Факториризикупсоріазу:
У більшості людей псоріаз тече хвилеподібно. Іноді шкіра очищається від висипів, потім вони знову з’являються. Як правило, загострення починаються під дією провокуючих факторів:
Спровокувати загострення псоріазу можуть інфекції:
• Кандидоз (молочниця);
• Віч інфекція;
• Стафілококові шкірні інфекції (фурункульоз, імпетиго);
• Ангіна;
• Простудні захворювання (ГРВІ);
• Герпес;
• Короста.
У більшості випадків лікування цих інфекцій зменшує або повністю усуває прояви псоріазу.
Реакція на медикаменти
У деяких людей перші прояви або загострення псоріазу виникають після прийому наступних препаратів:
• Протималярійні засоби;
• Бета-блокатори (використовуються для лікування гіпертонії, ІХС, аритмій та інших хвороб серця);
• Індометацин (нестероїдний протизапальний препарат);
• Літій (застосовується при маніакально-депресивному психозі та деяких інших психічних розладах);
• Кортикостероїди (Вони сильно відрізняються за силою дії і часто використовуються для лікування псоріазу. Дуже важливо чітко дотримуватись схеми прийому і не замінювати самовільно одні препарати іншими. Надмірне вживання або різке скасування стероїдів можуть значно погіршити перебіг псоріазу).
Якщо ви або хтось із ваших родичів страждає на псоріаз, повідомте про це лікаря, якщо він прописує вам одне з цих ліків.
Пошкодження шкіри. Найчастіше псоріатичні бляшки з’являються через 10-14 днів після порізу, подряпини, потертості, сонячного опіку і т.п. , потертості, укуси. Крім того, «пусковим фактором» можуть стати такі впливи як акупунктура, вакцинація, татуювання, гоління, накладення пластиру, пілінг та інші косметологічні процедури.
Псоріатичні висипання можуть також виникнути на місці вітіліго, червоного плоского лишаю та дерматиту (запалення шкіри).
Стрес – це один із найсильніших «провокаторів» псоріазу. Незважаючи на це, він часто залишається поза увагою. Це відбувається через те, що багато людей вважають незручним або ганебним навіть розповісти про своє душевне неспокійність, а тим більше звернутися до лікаря. При псоріазі в жодному разі не можна залишатися наодинці зі своїм стресом, а слід звернутися до лікаря.
Погодніумови Зима – найнесприятливіший сезон для людей із псоріазом. Спричиняє загострення як сам холод, так і перепад температур при вході з вулиці в тепле приміщення. Така зміна температури сушить шкіру, що створює сприятливі умови виникнення висипань. З цієї ж причини при псоріазі не рекомендується довго знаходитися в приміщенні з кондиціонером, а якщо це неможливо, слід використовувати засоби, що зволожують шкіру.
Крім того на розвиток та перебіг псоріазу впливає гормональний фон. Перші атаки псоріазу найчастіше трапляються в юнацькому та літньому віці, коли відбувається гормональна перебудова організму. У жінок таким критичним періодом часто стає вагітність.
Зміна складу їжі не на краще, впливелектромагнітного та радіохвильового випромінювання, і безліч інших факторів, дія яких поки не вивчена.
Існує багато різних засобів і методів лікування псоріазу, але внаслідок хронічної рецидивуючої природи самої хвороби та тенденції до прогресування, що нерідко спостерігається, з плином часу, псоріаз є досить важким для лікування захворювання. Повне одужання нині неможливе, але можливі більш менш тривалі, більш менш повні ремісії, зокрема й довічні. Однак при цьому зберігається ризик рецидиву.
Сучасні дослідження вказують на тенденцію обтяження та появи атипових форм дерматозу. На сьогоднішній день псоріаз залишається невиліковним захворюванням, проте завдяки сучасним методам терапії ним можна ефективно керувати. В арсеналі у дерматологів багато інструментів, за допомогою яких можуть контролювати псоріаз. Вирішивши вдатися до методів нетрадиційної медицини, люди, на жаль, нерідко стикаються з шахраями, які пропонують «вилікувати» невиліковне захворювання за допомогою «чудо-препаратів», безсоромно «обдираючи» хворих до копійки.
Найчастіше захворювання прогресує, навіть при застосуванні найефективніших засобів і способів лікування, в окремих випадках вдається досягти стадії ремісії довічно. Псоріаз хоч і не заразний, але вважається невиліковною хворобою.
Сучасні та своєчасні методи лікування дають можливість у переважній більшості випадків тримати захворювання під контролем, перешкоджаючи його подальшому поширенню.
Профілактика:
– носіть натуральний одяг, що пропускає повітря;
– бережіть шкіру, не допускайте механічного подразнення;
– не одягайтеся надто тепло;
– намагайтеся по можливості уникати контакту з їдкими засобами для чищення та розчинниками;
– для догляду за тілом допускаються тільки м’якодіючі сорти мила, що щадять кислу мантію шкіри;
– приймайте короткочасний та помірно теплий душ;
– намагайтеся не дуже сильно терти себе мочалкою під час миття та рушником при витиранні;
– Контролюйте свої емоції;
– заняття спортом допоможуть покращити стан (особливо рекомендується йога);
– раціональне харчування та здорова мікрофлора кишечника покращить стан вашої шкіри.
Пам’ятайте: профілактикакраща, ніжлікування! Тому ведіть здоровий спосібжиття – бережітьнервову систему, прагнітьпозитивнихемоцій, не нехтуйтевідпочинком, прогулянками на відкритомуповітрі та фізичниминавантаженнями по силі.
Ми хочемопобажативсімхворим на псоріаздовгоїремісії.
Постарайтесястворити для рідних і близьких, якістраждають на цю недугу, умовипсихологічного комфорту.
Бережіть себе та своїхблизьких!