За оцінками ВООЗ, понад одного мільярда людей – близько 15% населення світу – стикаються з будь-якою формою інвалідності. У більшості випадків слово «інвалід» не прийнято часто використовувати, оскільки воно передбачає відсутність етики щодо людини, яка також хоче бути рівноправним членом суспільства. Замість слова «інвалід» використовують термін – «люди з обмеженими можливостями».
Повноцінна участь людей з інвалідністю у житті суспільства, захист їх прав, а також залучення якомога більшої кількості людей, що розуміють, – ось головне посилання цієї щорічної події.
На превеликий жаль, у наших містах для людей з обмеженими фізичними можливостями здебільшого відсутні умови, що дозволяють жити повноцінно. Вони не можуть, так само як усі, вийти погуляти у дворі свого будинку, сходити на заняття у школі, зайнятися спортом тощо. Ще не всі організації та забудовники житлових будинків дбають про облаштування зручного пандусу з поручнем, громадський транспорт не завжди є пристосованим, не кожен двір має досить широкий тротуар, а в громадських місцях інколи відсутні обладнані туалети для людей на візках. Ситуація з людьми, які страждають серйозними порушеннями слуху, зору, мови також залишається складною. З цієї причини інваліди вважають за краще залишатися у приміщеннях, а не виходити на міські вулиці.
Наявність пільг та щомісячних виплат не може компенсувати відсутність соціальної рівності та уваги суспільства!
Доступність та інтеграція – основні права осіб з обмеженими можливостями, які закріплені в Конвенції про права цієї категрії громадян та є не лише цілями, а й передумовами для здійснення інших прав. Конвенція закликає держави-учасниці вживати належних заходів для забезпечення того, аби люди з обмеженими можливостями мали доступ до всіх аспектів життя суспільства на рівних підставах з іншими, виявляти й усувати перешкоди та бар’єри, що заважають доступності.
При ліквідації всіх бар’єрів особи з обмеженими можливостями отримують право повною мірою брати участь у житті суспільства, приносячи йому цілком відчутну вигоду. Таким чином, бар’єри на шляху людей з інвалідністю завдають шкоди суспільству в цілому, а елемент доступності є компонентом його прогресу та розвитку.
Мета сьогоднішньої дати – звернення уваги населення на проблеми осіб, які втратили працездатність, захист їх прав, свобод та гідності, можливість їх участі у суспільному житті. Хочеться щиро вірити, що кожен з нас буде виявляти милосердя і великодушність, увагу і турботу стосовно тих, хто цього потребує. У наших силах зробити світ рівним для всіх, комфортним та безпечним для людей з обмеженими можливостями здоров’я!
Колектив КНП «Міська лікарня №9» ЗМР бажає всім доброго здоров’я, добробуту, миру й впевненості у завтрашньому дні!