Ви зараз переглядаєте 3 червня – Всесвітній день людей з деформацією стопи

3 червня – Всесвітній день людей з деформацією стопи

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Новини

Всесвітній день клишоногості був заснований для поширення інформації про цей дефект і метод Понсеті. Він відзначається на честь дня народження американського ортопеда іспанського походження Ігнасіо Понсеті.

«Косолапість – це ряд аномалій стопи, як правило, вроджених, при яких ступня дитини викривлена або не має нормальної форми. При клишоногості тканини, що з’єднують м’язи з кісткою (сухожилля), коротше, ніж зазвичай. Це досить поширений вроджений дефект і зазвичай є ізольованою проблемою здорового новонародженого. Патологія може бути легкою чи важкою. Приблизно у половини дітей з клишоногою уражені обидві стопи», – розповідає лікар травматолого-ортопедичного відділення КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Олександр Володимирович Гришаков (Александр Гришаков).

При клишоногості верх стопи зазвичай «закручений» вниз і всередину. Це робить склепіння стопи вищим, а п’ята повертається всередину. У деяких випадках стопа повернена настільки сильно, що здається просто перевернутою. Крім того, вражена нога може бути трохи коротшою за здорову, а литкові м’язи на ній часто недорозвинені. Тим не менш, незважаючи на зовнішній вигляд, клишоногість, як правило, не викликає болю, але може провокувати труднощі при ходьбі.

«Косолапість найчастіше діагностують незабаром після народження, за формою та розташуванням стоп дитини. Іноді призначають рентгенографію для оцінки ступеня тяжкості патології, але в більшості випадків вона не потрібна. Патологію можна діагностувати і до появи дитини на світ, за результатами ультразвукового дослідження на 20-му тижні вагітності. Незважаючи на те, що до пологів із цією проблемою нічого не можна зробити, завдяки ранній діагностиці майбутні батьки можуть заздалегідь вивчити цю тему та зв’язатися з відповідними фахівцями, включаючи дитячого хірурга-ортопеда та генетичного консультанта», – додає лікар-ортопед-травматолог вищої категорії Олександр Гришаков.

У разі своєчасно розпочатого та систематичного лікування шанси на одужання дуже великі. У минулому лікування клишоногості включало серію операцій з виправлення деформацій стопи. Але ці методи не давали успіху, і деформації мали рецидиви. Крім того, ці хірургічні втручання ушкоджували хрящі суглобів стоп. Це було причиною порушень функції кінцівки та болю. Зараз повсюдно використовується метод Понсеті, розробка якого розпочалася ще в 40-х роках 20 століття. Він є стандартом у багатьох країнах світу та передбачає низку маніпуляцій (нехірургічна методика, яка полягає у поступовій зміні положення стопи з використанням гіпсових пов’язок), у ході яких ногам повертається правильна форма. Цей метод недорогий, не має побічних ефектів і увінчується успіхом у більш ніж 99% випадків. Завдяки цьому діти, що народилися з клишоногістю, сьогодні живуть повноцінним життям.

Якщо клишоногість важка або не піддається консервативному лікуванню, дитині, швидше за все, буде потрібна більш інвазивна процедура (хірургічна операція). Важливо не відкладати лікування адже клишоногість заважає не лише нормальному функціонуванню стопи. При захворюванні поступово починає страждати весь тулуб, коли вага тіла стає нерівномірною та зміщується наперед. Тому важливо починати лікування якомога швидше!