Біполярний афективний розлад – це психічне захворювання, що характеризується чергуванням нестерпного стану апатії та зневіри, які різко змінюються періодами енергетичного підйому з бажанням підкорити весь світ.
«На відміну від нормальної емоційності та природних змін настрою, пов’язаних із життєвими ситуаціями, симптоми біполярного афективного розладу можуть призвести до дуже серйозних наслідків. Вони здатні зруйнувати особисті стосунки, знизити якість роботи чи успішність у навчанні, спровокувати низку небезпечних необдуманих вчинків», – розповідає психологиня відділення фізичної реабілітації КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Оксана Вікторівна Бризгунова.
Біполярний афективний розлад, як правило, діагностується у молодих людей віком 30-40 років. Рідкісні випадки, коли захворювання виявляється пізніше або раніше цього віку. З цим діагнозом живе близько 1,5 – 6,5% людей у всьому світі.
Відомі люди з біполярним афективним розладом, які хоч і хворіли на психічний розлад, але сильно вплинули та впливають на наш світ, змушують думати, надихають, вражають: математик Ісаак Ньютон, композитор Людвіг Ван Бетховен, президент США Авраам Лінкольн, письменники – Ернест Хемінгуей та Едгар Аллан По, актори – Вів’єн Лі, Кетрін Зета-Джонс, Жан-Клод Ван Дамм, Мел Гібсон. І цей список можна продовжувати…
«На постановку діагнозу біполярного афективного розладу в середньому потрібно до 10 років з моменту дебюту захворювання, а 69% пацієнтів до цього проходять лікування інших первинних психотичних розладів, наприклад, уніполярної депресії, тривожного розладу, шизофренії», – додає психологиня вищої категорії із 15-річним досвідом роботи.
Яка природа захворювання – питання для науки поки що відкрите. Але є думка, що біполярний афективний розлад найчастіше передається у спадок. Факторами стресу можуть стати:
– смерть близької людини;
– тривожні переживання щодо військових подій;
– інші ускладнені життєві обставини.
Крім того, до захворювання може призвести дисбаланс нейромедіаторів – хімічних речовин, які передають нервові імпульси в головному мозку та відповідають за наші емоційні реакції. При цьому фахівці впевнені, що такі чинники, як умови життя, травми, неврологічні захворювання – неспроможні виступати тригером у разі розвитку біполярного афективного розлади.
На прогноз лікування біполярного афективного розладу впливає тривалість нелікованої хвороби, яка визначається як тимчасовий період між появою першого епізоду та початком терапії. Дослідження показали, що пацієнти, які не отримували ефективного лікування протягом двох років, удвічі частіше робили суїцидальні спроби, ніж ті, хто приймав необхідну терапію.
«Чим раніше пацієнт звернеться за допомогою, тим вища вірогідність правильної постановки діагнозу і тим швидше він отримає лікування, здатне запобігти негативним наслідкам хвороби», – підкреслює Оксана Бризгунова.
Захворювання контролюється за допомогою ліків й психологічних інтервенцій (психотерапія). Позбавитись розладу повністю неможливо, але покращити якість життя цілком реально!
👉 підпишіться на наші сторінки у Instagram та Facebook, аби отримувати сповіщення про нові публікації та відео